szara sofa

Czy sofa i kanapa to dwie różne nazwy, czy dwa różne meble?

Słysząc określenia sofa i kanapa nie jesteśmy pewni, czy to zamienne nazwy tego samego rodzaju mebli, czy może jednak mamy do czynienia z dwoma różnymi meblami. Sofa to określenie, którego używa się częściej w stosunku do mebli nierozkładanych, o lżejszej konstrukcji. Z kolei mówiąc o kanapie częściej mamy na myśli masywniejszy mebel, który bywa wyposażony w funkcję spania. Niezależnie od zastosowanej nazwy, faktem jest ogromna kariera wygodnego i posiadającego duże walory estetyczne mebla. Obecnie można go spotkać nie tylko w salonach, ale też w wielu miejscach publicznych. 

Europejska kariera sof i kanap rozpoczęła się mniej więcej w tym czasie, w którym mieszkańcy naszego kontynentu zaczęli doceniać komfort oraz uroki życia towarzyskiego. Popyt na wygodne meble pojawił się wraz z narodzinami mieszczańskiego salonu– Nie chodzi tu tylko o fizyczną przestrzeń, lecz przede wszystkim o pewną formę życia społecznego i towarzyskiego arystokracji, a później także mieszczaństwa i inteligencji, która opierała się na spotkaniach, dyskusjach, grach karcianych i tańcach oraz – jakżeby inaczej – plotkowaniu i snuciu intryg – żartuje doradca ze sklepu Meblove24.pl. – W wyposażeniu salonu nieodzowne stały się komfortowe meble, umożliwiające spędzanie całych godzin w pozycji siedzącej. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie stały się sofy i kanapy. 

Sofa – mebel nie tylko salonowy 

Sofa, zwana z francuskiego ottomane (od imperium ottomańskiego), przywędrowała do Europy z Turcji pod koniec XVII w. na fali powszechnej mody na Orient. Jej przejawy najsilniej manifestowały się w ubiorze, architekturze i najbardziej interesującym nas wyposażeniu wnętrz. Początkowo sofa była wyposażeniem przede wszystkim buduarów. Pełniła także rolę wygodnej leżanki, na której można było zdrzemnąć się i szybko zregenerować siły w ciągu dnia. 

Współczesne sofy pełnią bardzo podobne funkcje, lecz znacznie rozszerzyły się pola ich zastosowań. Wygodny mebel stał się standardem w poczekalniach gabinetów lekarskich, biur, firmowych i hotelowych lobby – znajdziemy go w wielu sklepach (szczególnie odzieżowych) oraz w instytucjach publicznych. Sofa przydaje się wszędzie tam, gdzie chcemy zapewnić komfort oczekiwania, stworzyć warunki do krótkiego relaksu, przyjazne miejsce do nieformalnych spotkań towarzyskich czy biznesowych. Wygodne sofy i kanapy są też coraz częściej obecne w wewnętrznych przestrzeniach biurowych – w specjalnych pokojach relaksu, do których można udać się w celu wyciszenia lub nawet na krótką drzemkę.

Od twardej skrzyni do komfortowej kanapy  

Kanapa, w odróżnieniu od swojej orientalnej konkurentki, narodziła się w Europie, a dokładnie we Włoszech. Jej początków upatruje się w poszukiwaniu funkcjonalnego mebla, który byłby rodzajem fotela, ale przeznaczonego dla kilku osób. Jako pierwowzór dzisiejszej kanapy wskazywana jest włoska cassapanca, czyli skrzynia. Prostopadłościenna, wydłużona skrzynia z płaskim wiekiem pełniła jednocześnie rolę mebla do przechowywania i siedzenia. Z czasem zaczęto wyposażać skrzynie w poręcze, a następnie pojawiły się egzemplarze z wyściełanym siedziskiem i wygodnym oparciem. 

Sofa vel kanapa z funkcją spania  

Można spotkać definicję, zgodnie z którą współczesna sofa różni się od kanapy tym, że tę drugą można rozłożyć i wykorzystać jako mebel do spania. Wystarczy jednak wejść do Internetu, aby przekonać się, że znalezienie sofy z funkcja spania, a nawet z pojemnikiem na pościel nie jest żadnym problemem. Rywalizacja sofy z kanapą zakończyła się powstaniem sofy i kanapy z funkcją spania

Współcześnie sofa i kanapa to terminy używane zamiennie na określenie mebli, które mogą być przeznaczone wyłącznie do siedzenia, do siedzenia i do leżenia, albo posiadać obie wymienione funkcjonalności, a do tego funkcję spania i obszerny pojemnik na pościel. To, która nazwa zostanie użyta na określenie konkretnego mebla, wydaje się być obecnie przede wszystkim kwestią arbitralnej decyzji producenta. 

Detale decydują o końcowym efekcie  

Niezależnie od tego, czy wybrany przez nas mebel nazwiemy sofą czy kanapą, możemy zadbać o to, aby przykuwał spojrzenie – cieszył pięknem formy i starannie dobraną kolorystyką. W tym celu wystarczy skorzystać z bogatych możliwości wyboru tkanin obiciowych, zadbać o dodanie ozdobnych poduszek czy narzut. Niezwykle ważny jest też wygląd nóżek meblowych, na których wspiera się kanapa lub sofa oraz ich zestawienie z rodzajem tkaniny obiciowej. Na przykład ekoskóra (szczególnie w nietypowych, zaskakujących kolorach) w zestawieniu z chromowanymi nóżkami, pozwoli stworzyć bardzo nowoczesny, przyciągający uwagę design. Z kolei jasna tkanina obiciowa z wyraźnym splotem (np. imitującym len) w zestawie z białymi nóżkami będzie eleganckim nawiązaniem do natury. Dzięki możliwościom wyboru, nie jesteśmy skazani na gotowe rozwiązania – możemy poczuć się pełnoprawnymi designerami i stworzyć niepowtarzalny mebel.

Regulamin korzystania z serwisu