Zapachy w branży HORECA. Dobre i złe praktyki, czego unikać, co jest konieczne
Branża HORECA łączy sektor hotelarski i gastronomiczny – określenie to jest połączeniem skrótów od trzech angielskich słów: hotel, restaurant, cafe. Firmy działające w branży HORECA oferują między innymi wyposażenie gastronomiczne, wyposażenie barów, urządzenia czyszczące i środki czystości oraz produkty, które mają wpływ na zapach w przestrzeni hoteli, restauracji, kawiarni i podobnych miejsc. Przyjrzyjmy się, po jakie produkty sięgamy, by wnętrza wypełniały się zapachem przyjemnym dla odwiedzających i zachęcały do powrotu.
Dlaczego zapach jest tak istotny?
Odwiedzając hotele, restauracje, kawiarnie i inne podobne miejsca zawsze oczekujemy pozytywnych wrażeń. Mają to być miejsca estetyczne pod każdym względem, a na nasze poczucie estetyki ma wpływ nie tylko to, co widzimy. Chcemy czuć się komfortowo z przestrzeni, w której przebywamy i nawet jeśli świadomie nie zwracamy na to uwagi, wrażenie robi na nas także to, co słyszymy i odczuwamy węchem. Jak mówią nam przedstawiciele firmy Mattik z okolic Poznania, nasz mózg odbiera zapach dwutorowo: kora mózgowa analizuje woń rozumowo, a przy tym trafia do układu limbicznego, które sterują naszymi uczuciami i pamięcią. Przyjemny zapach powoduje w nas pozytywne skojarzenia, a te zachęcają nas do powrotu do miejsc, które odwiedziliśmy.
Neutralizujemy zapachy przykre i używamy zapachów przyjemnych
Zapachy w branży HORECA powinny nam się kojarzyć z neutralizacją zapachów przykrych i wprowadzaniem przyjemnych woni. Pozbywamy się przede wszystkim niekorzystnych zapachów w toaletach i eliminujemy zapachy dochodzące z kuchni. Złą praktyką jest próba maskowania przykrych zapachów – dobrym rozwiązaniem jest ich neutralizowanie. Choć od pewnego czasu zakazane jest palenie papierosów w takich miejscach jak restauracje, czy bary, w wielu innych lokalach, także w hotelach oraz większych firmach, wydzielane są przestrzenie nazywane palarniami. Dym papierosowy często dostaje się do innych przestrzeni, a wówczas również warto pomyśleć o wykorzystaniu neutralizatora dymu papierosowego – przykładem takiego produktu jest Odor Absorber marki Spring Air, który eliminuje nieprzyjemną woń, wiążąc molekuły dymu (jak i każdego innego niepożądanego aromatu). Przyjemne zapachy, które będą kojarzone z danym miejscem, możemy dostarczać dyfuzorami, punktowymi odświeżaczami w aerozolu, czy odświeżaczami do tkanin, którymi wywabiamy brzydkie zapachy z tapicerek, obić, zasłon, dywanów itd.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana