Zakup kominka - wydatek opłacalny?
Atmosfera, jaką tworzy palący się ogień, przyciąga wiele osób. Jego ciepło i migoczące barwy mają w sobie coś magicznego. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kominka. O ile względów estetycznych nie można mu odmówić, o tyle pojawia się pytanie, czy jego instalacja jest wydatkiem opłacalnym? Czy warto mieć kominek w domu?
Praktyczny wymiar zakupu kominka
Prawdą jest, że koszt, jaki wiąże się z zakupem i instalacją kominka, nie należy do najniższych. Niemniej jednak może to być inwestycja opłacalna. I nie mamy tutaj na myśli jedynie jego walorów estetycznych. Te są bowiem wyjątkowe, a ich wartość jest nie do przecenienia. W naszym artykule skupimy się na praktycznym wymiarze tego rozwiązania.
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta kominków, a w tym i kominki elektryczne, które można instalować w każdym rodzaju pomieszczeń, nawet w tzw. blokach. Mimo to największą popularnością wciąż cieszą się kominki w tradycyjnej formie. Atmosfera, jaką tworzy prawdziwy palący się ogień, jest niepowtarzalna i – co ważne – jego energię cieplną można z powodzeniem wykorzystać do ogrzania domu.
Kominek jako dodatkowe źródło ogrzewania
Pośród kominków tradycyjnych wymienić możemy kominek powietrzny oraz kominek z płaszczem wodnym. Jeśli zdecydujemy się na ten pierwszy, wówczas zapewniamy sobie dodatkowy system ogrzewania. Dzięki instalacji takiego kominka ciepłe powietrze może bowiem być rozprowadzane przez szybę oraz kratki kominkowe, znajdujące się w jego obudowie.
Takie rozwiązanie zapewnia szybkie dogrzanie pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. Sprawdzi się zatem podczas chłodnych poranków i wieczorów tak jesienną, jak i zimową porą. Dzięki dodatkowemu systemowi ogrzewania, jakim jest kominek, możemy później zacząć korzystać z centralnego ogrzewania lub sytuacji jego awarii – podpowiada nasz rozmówca z firmy Metalik, która specjalizuje się m.in. w sprzedaży elementów instalacji grzewczych.
Kominek jako główne źródło ogrzewania
Kominek może stanowić również nasze główne źródło ogrzewania. Jeśli zależy nam na takim rozwiązaniu, wówczas najlepiej wybrać kominek z płaszczem wodnym. Kominek tego typu oddaje ciepło przez szybę i obudowę oraz dzięki specjalnemu wkładowi z płaszczem wodnym również do systemu centralnego ogrzewania. Wówczas ciepło z kominka wędruje po całym domu, gdyż rozprowadzane jest równomiernie dzięki systemowi kaloryferów bądź rur w ogrzewaniu podłogowym.
Nim jednak podejmiemy decyzję o zakupie kominka z płaszczem wodnym, warto skonsultować ten wybór ze specjalistą. Może okazać się bowiem, że w kwestii centralnego ogrzewania bardziej opłacalną dla nas inwestycją będzie instalacja kotła. A kominek zawsze może nam służyć jako dodatkowe źródło ciepła i oczywiście wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju ozdoba domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana