Wykończenie domowych wnętrz – o czym warto pamiętać?
Co jakiś czas pojawiają się nowe trendy dotyczące sposobu wykańczania domowych wnętrz. W poniższym artykule przedstawiamy kilka propozycji na ładny i nowoczesny dom. Potrzeba do tego kilku elementów, które można dostosować na własną rękę lub skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Która opcja jest lepsza? O tym również napisaliśmy – zapraszamy do lektury.
Samemu czy z pomocą projektanta?
Osobiste zaangażowanie w wykończenie domowego wnętrza jest bardzo ważne. Dzięki niemu udaje się kontrolować budżet oraz dobór materiałów. Minusem jest jednak ogrom prac, który należy wykonać, zanim lokal będzie zdolny do użytku. W ich zakres wchodzą m.in. przygotowanie projektu aranżacji wnętrza, oświetlenia czy elektryki. Nadzór nad ekipą remontową również nie jest łatwym zadaniem. Inna sprawa (jeśli nie kluczowa), że większość aktywnych zawodowo osób nie jest w stanie poświęcić całego swojego wolnego czasu na realizację takiego przedsięwzięcia. W całej złożoności projektu może nam pomóc architekt wnętrz, który przygotuje projekty funkcjonalnego układu mieszkania, korzystając przy tym z wizualizacji 3D, a także doradzi w zakresie doboru materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych. Warto jest skorzystać z jego usług. Często zdarza się, że współpracuje on ze sprawdzonymi ekipami wykończeniowymi, gwarantującymi wysoką jakość i kompleksowość usługi. Ważne, aby w ostatecznym rozrachunku wykończenie wnętrza było nie tylko korzystne cenowo, ale również zapewniało komfort codziennego życia, indywidualne poczucie estetyki oraz dobre samopoczucie.Minimalizm zapewnia spokój
Jaki styl zatem wybrać, aby było nam wygodnie we własnych czterech ścianach? Dzisiejsze nowoczesne wnętrza są aranżowane w stylu minimalistycznym, który niegdyś był kojarzony głównie z przestrzenią biurową. Jego ideą jest usunięcie z domu wszelkich niezbędnych rzeczy – zarówno w kontekście układu przestrzeni, jak i mebli (rodzaju, ilości i wykończenia) oraz dodatków. Z jego zastosowania wynikają proste układy domów (kwadratowe, prostokątne, bez zaokrąglonych schodów), jak najmniejsza ilość ścian i drzwi oraz otwarte przestrzenie, dzięki którym pomieszczenia, jak np. salon z jadalnią i kuchnią, nie mają wyraźnych granic. W przypadku wykańczania ścian używa się jednego koloru i maluje je na gładko. Podłogi zaś są układane z popularnej żywicy epoksydowej, nadającej uroku i elegancji. Żaden element mieszkania czy domu nie powinien być toporny. Dominują meble proste, z uniwersalnych materiałów, bez nadmiernej ilości klamek, zbędnych wzorów i wykończeń. Przykładem takiego rozwiązania są gładkie, laminowane szafki kuchenne, otwierane przez docisk, skrywające wewnątrz niezbędne sprzęty, jak np. piekarnik czy zmywarkę. Przestrzeń w każdym pomieszczeniu powinna być praktyczna, dlatego nie ma w nich zbędnych drobiazgów, których celem jest zazwyczaj zapełnienie ścian oraz półek.– Ważne jest, aby podczas wykańczania domowych wnętrz nie zatracić się w zakupach ciężkich mebli oraz zbędnych dodatków. Pracując przez dłuższą część dnia, zwłaszcza w dużym mieście, pełnym korków, mając w życiu natłok innych, nie mniej ważnych obowiązków, dom powinien jawić się jako oaza spokoju, a styl minimalistyczny temu sprzyja – radzi przedstawiciel jednego z salonów Argo, który oferuje nowoczesny asortyment dla domu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana