Podstawowe zasady konserwacji drewnianych podłóg

Spis treści
- Konserwacja podłogi z drewna — piękny wygląd na długie lata
- Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przed zarysowaniem?
- Na czym polega olejowanie parkietu?
Podoba Ci się drewniana podłoga i marzysz o takiej w swoim domu? Dzięki niej stworzysz bardzo ciekawe aranżacje wnętrz. Pasuje ona doskonale zarówno do stylu tradycyjnego, jak i nowoczesnych pomieszczeń. Taka podłoga jest jednak bardzo wymagająca. Chcąc zachować ją w dobrym stanie przez wiele kolejnych lat, powinieneś pamiętać o właściwej konserwacji. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat.
Konserwacja podłogi z drewna — piękny wygląd na długie lata
Drewniana podłoga w domowych wnętrzach prezentuje się bardzo elegancko. Można wykorzystać ją między innymi w takich pomieszczeniach jak:
- salon,
- sypialnia,
- przedpokój,
- biuro.
Warto jednak zauważyć, że nie zaleca się jej stosowania w kuchni, czy łazience. Są to wnętrza szczególnie wystawione na działanie wody i wilgoć. To z kolei może mieć negatywny wpływ na wygląd drewnianych desek, czy ich odkształcenie — nawet pomimo zabezpieczenia materiału.
Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przed zarysowaniem?
Drewniana podłoga jest znacznie bardziej narażona na uszkodzenia i zarysowania niż np. płytki. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność podczas przesuwania mebli, czy nawet sprzątania. Bardzo ważne jest więc zastosowanie specjalnej powłoki ochronnej.
- Na starszych powierzchniach, które mają około 10 lat wykonuje się cyklinowanie parkietu, a następnie pokrywa się go specjalnym lakierem. Dzięki temu można przywrócić mu estetyczny wygląd, poprawić jego stan techniczny i zabezpieczyć na kolejne lata — wyjaśnia specjalista z firmy FHU Tokarski.
Cyklinowania parkietu nie należy jednak wykonywać samodzielnie. Najlepiej zlecić to zadanie specjalistycznej firmie, która wie, jak ściągnąć górną warstwę pakietu, aby go nie uszkodzić.
Na czym polega olejowanie parkietu?
Jedną z metod konserwacyjnych drewnianych podłóg jest ich olejowanie. Wykonując je, można zabezpieczyć powierzchnię przed zniszczeniami, ale także wilgocią, czy zabrudzeniem. Użycie odpowiednich środków jest w stanie także poprawić walory estetyczne parkietu.
Olejowanie można wykonać zarówno w przypadku podłogi, która znajduje się w domu, czy mieszkaniu, jak i w biurach, hotelach, czy restauracjach. Różnica polega jednak na zastosowaniu innych preparatów. Wiąże się to bezpośrednio z intensywnością eksploatacji podłoża, ale również normami bezpieczeństwa. W domach najczęściej wykorzystuje się środki, które gwarantują błyszczące wykończenie. W miejscach publicznych natomiast znacznie częściej używa się preparatów z matowym wykończeniem, które dodatkowo mają właściwości antypoślizgowe. Mają one również specjalne filtry UV, które chronią parkiet nawet w przypadku dużej ekspozycji na promienie słoneczne.
Dobrze przeprowadzona konserwacja drewnianej podłogi sprawia, że ta pięknie się prezentuje, jest trwała i odporna na uszkodzenia. Tego typu zabiegi warto jednak powtarzać systematycznie. Dzięki temu można mieć pewność, że drewno wytrzyma bez problemu nawet kilkadziesiąt lat.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Cezari Furniture F.P.H. Karmela Cezari
Meble - na zamówienie woj. dolnośląskie56-400 Oleśnica, Wspólna 4
-
Myszka. s.c. Wiesław Myszka Paweł Górnicki
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. podkarpackie35-310 Rzeszów, al. Rejtana 20