Montaż sufitu podwieszanego - etapy postępowania
![Montaż sufitu podwieszanego - etapy postępowania Montaż sufitu podwieszanego - etapy postępowania](https://d2yvmenv39glx3.cloudfront.net/images/f-224499-2499-montaz-sufitu-podwieszanego-etapy-postepowania.jpg)
Sufity podwieszane to nie tylko wybór kierowany chęcią stworzenia aranżacji na miarę aktualnych trendów, lecz także możliwość poprawienia ciepłochronności i izolacyjności akustycznej stropu. Montaż takiej konstrukcji powinien przebiegać zgodnie z określonymi zasadami w odpowiedniej kolejności. O czym należy pamiętać podczas tworzenia sufitu podwieszanego?
Wybór odpowiedniego rodzaju sufitu podwieszanego
Sufity podwieszane występują w dwóch wersjach – kasetonowej i z płyt gipsowo-kartonowych. Drugi rodzaj pozwala na malowanie, co stanowi dobrą opcję dla osób, które chcą samodzielnie wykończyć ten element wnętrza. W przypadku sufitu kasetonowego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pozwala on bowiem na podnoszenie poszczególnych płyt, dając stały dostęp do przestrzeni pod oryginalnym stropem. Kasetony są już całkowicie wykończone, dlatego nie wymagają dodatkowego szpachlowania i malowania.
Przed rozpoczęciem prac związanych z montażem sufitu podwieszanego należy skupić się na dokładnym ułożeniu poszczególnych płyt. W przypadku modeli gipsowo-kartonowych kwestia ta jest niezwykle prosta, ponieważ uzyskany efekt w niczym nie będzie różnić się od standardowego stropu. Inaczej jest w sytuacji, gdy chcesz zastosować sufit podwieszany z kasetonów, które zwykle przyjmują formę kwadratów o boku wynoszącym 60 cm. Wówczas odpowiednie rozplanowanie ułożenia poszczególnych fragmentów pozwala na uniknięcie konieczności cięcia całej konstrukcji. Taki zabieg mógłby bowiem poskutkować powstaniem nieestetycznych kształtów widocznych z dołu.
Odpowiedni sposób mocowania
Ważne jest także dobranie odpowiednich kołków do typu stropu. W przypadku konstrukcji betonowych lub kanałowych najlepiej sprawdzą się metalowe tuleje rozprężne, a w innych materiałach – uniwersalne tuleje lub mocowania typu Molly.
- Po wyborze sposobu mocowania należy wyznaczyć miejsca, w których zostaną wbite kołki. W przypadku jednolitych płyt gipsowo-kartonowych nie stanowi to żadnego problemu. Sytuacja jest trudniejsza podczas montażu kasetonów, które opierają się na wąskiej, stalowej konstrukcji wymagającej przytwierdzenia w konkretnych punktach – tłumaczy specjalista z firmy PHUP Texon.
Kolejnym krokiem jest zamontowanie profili przyściennych utrzymujących całą konstrukcję po bokach oraz rusztu służącego do przytwierdzenia płyt lub kasetonów. W przypadku tego drugiego rodzaju sufitu podwieszanego wszystko ogranicza się jedynie do ułożenia poszczególnych fragmentów na metalowym stelażu. Płyty gipsowo-kartonowe wymagają użycia wkrętarko-wiertarki i zamocowania ich na stałe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adaja PPHU Adam Jęczmień
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Ułańska 10
-
Żal-Color Jarosław Kapusta
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. śląskie44-240 Żory, Osińska 32
-
Myszka. s.c. Wiesław Myszka Paweł Górnicki
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. podkarpackie35-310 Rzeszów, al. Rejtana 20