Jak zaprojektować industrialne wnętrze?

Zawsze staramy się urządzać nasze wnętrza tak, by były nie tylko funkcjonalne, wygodne, praktyczne, ale też przyjemne dla naszych oczu. Nie wszyscy lubujemy się w stylach tradycyjnych, w drewnianych meblach przypominających przytulne domy naszych babć z ciepłymi dodatkami. Styl industrialny to świetny kontrast do tradycji, który został zapoczątkowany w latach 50. w Ameryce, kiedy opuszczone fabryki i magazyny zaczęto masowo przeistaczać w przestrzenie idealne do zamieszkania. Czym dokładnie charakteryzuje się styl industrialny w architekturze wnętrz? Jak zaprojektować mieszkanie w stylu industrialnym?
Industrialne wnętrze a minimalizm
Od pewnego czasu w projektowaniu wnętrz powodzeniem cieszy się minimalizm: zagospodarowywanie przestrzeni w sposób jak najbardziej praktyczny, bez zbędnych mebli i dodatków. Wnętrza industrialne mają wiele wspólnego z tym trendem, w stylu industrialnym również unikamy zbędnych elementów dekoracyjnych. Minimalizm jest jednak pod względem estetyki delikatny, a styl industrialny to silne i czyste linie, surowe ściany i widoczne materiały konstrukcyjne. Charakterystyczna cecha industrialnych wnętrz to niewykończone, nietynkowane ściany z cegły lub betonu. Jak mówi nam pani Zuzanna Kożuch ze strony KreatywneWnetrze.com, projektując mieszkania z rynku wtórnego, które docelowo ma być w industrialnym stylu, często musimy uwzględnić pozbycie się istniejącego już wykończenia ścian. W kosztorysie projektu wykończenia wnętrz uwzględniamy więc nie tynkowanie i tapetowanie, a odwrotnie: zdzieranie tapet i skuwanie tynku.
Styl dla amatorów techniki i przemysłu
Jeśli naprawdę interesuje nas konkretny styl w projektowaniu wnętrz, warto przejrzeć sieć i wypatrzyć solidny blog o wnętrzach, który będzie odpowiadał naszym gustom. Z pewnością podpatrzymy tam dla siebie coś ciekawego. Co na przykład? - Lampy, które zwykle wykonane są z metalu; kable do lamp wiszących puszczone luźno po suficie. Widoczne przewody elektryczne od telewizora to we wnętrzu w stylu industrialnym żaden problem, a wręcz przeciwnie. Widoczne rury instalacji wodnej, wentylacji, centralnego ogrzewania na ceglanej, czy betonowej ścianie to też akcent charakterystyczny dla tego stylu. Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym to stawianie na chłodną i neutralną kolorystykę; stawiajmy na czerń, biel, szarość, ale śmiało przełamujmy je dodatkami w odcieniach cegły, czy turkusu, który kojarzy się ze śniedzią. Na koniec dodajmy: jeżeli sami nie czujemy do końca, jak zabrać się na przerobienie wnętrza, czy aranżację nowej przestrzeni w taki sposób – warto skorzystać z usług pracowni projektowania wnętrz, która przygotuje dla nas kompletny projekt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Studio AWMW Studio Architektury Wnętrz Marta Węzik
Biura projektów woj. wielkopolskie63-000 Środa Wielkopolska, Żwirki i Wigury
-
Art By Ann-Anna Wocial Aranżacja Wnętrz
Dekoracje, architektura wnętrz - usługi woj. mazowieckie05-300 Mińsk Mazowiecki, Kazikowskiego 12 lok. 1u
-
Decluttering Lidia Karbowska
Dekoracje, architektura wnętrz - artykuły woj. podlaskie18-106 Niewodnica Korycka, Piaskowa 13G