Jak zaplanować funkcjonalne i estetyczne oświetlenie zewnętrzne domu?

Spis treści
- Postaw na ciepłe barwy wokół domu
- Montuj punkty oświetlenia z dala od okien
- Nie ograniczaj się do kilku punktów oświetlenia
Oświetlenie zewnętrze może przybierać różne warianty – od lamp elewacyjnych, przez montowane w podbitce dachowej po umieszczone w ziemi i przysłonięte roślinnością. Każde z nich zapewnia nieco inny efekt, dlatego trzeba dobrze przemyśleć jego montaż. Poza tym na rynku znajdziesz wiele inspiracji na estetyczne oświetlenie zewnętrze w wielu barwach. Przeczytaj i sprawdź, co ma największe znaczenie w projektowaniu oświetlenia!
Postaw na ciepłe barwy wokół domu
Biała barwa światła ma na celu dokładne oświetlenie danego punktu czy obszaru. Ma jednak to do siebie, że mocno oślepia i przytłacza. Dlatego nie sprawdza się w przypadku dekoracyjnego oświetlenia zewnętrznego domu. Montaż nowych źródeł światła lub modernizacja oświetlenia już zainstalowanego powinna bazować na montażu elementów emitujących ciepłe przyjemne światło. To pozwala na podkreślenie estetyki elewacji bez oślepiania obserwatorów.
Przeczytaj również: Jakie są korzyści korzystania z łóżka do masażu w domowych warunkach?
Montuj punkty oświetlenia z dala od okien
To jedna z najważniejszych kwestii, jakie są związane z planowaniem oświetlenia zewnętrznego. Jak sugerują specjaliści z firmy Inspiracje Światłem z Białegostoku, źródła światła powinny je emitować dokładnie pomiędzy otworami okiennymi. W ten sposób domownicy nie będą oślepiani wewnątrz pomieszczeń zaraz po zmroku. Oczywiście im więcej jest okien na ścianie domu, tym emisja światła powinna być węższa. Można też uwzględnić specjalne lampy montowane tuż nad ziemią i przysłonięte roślinnością. W ten sposób można subtelnie podkreślić walory elewacji.
Przeczytaj również: Jak zaprojektować funkcjonalne i bezpieczne biuro?
Nie ograniczaj się do kilku punktów oświetlenia
W projektowaniu zewnętrznych źródeł światła duże znaczenie ma też ich ilość. Mogłoby się zdawać, że postawienie na mniejszą liczbę silniejszych lamp będzie bardziej praktyczne. To jednak nie prawda. O wiele lepiej jest zainstalować nieco więcej źródeł ciepłego światła w mniejszej odległości od siebie. W ten sposób zmniejszysz ryzyko oślepienia innych i dokładnie oświetlisz wszystkie kluczowe miejsca domu. To również świetny sposób na zaznaczenie ścieżek i innych ciągów komunikacyjnych na całej parceli. Pamiętaj też, by wszystkie lampy cechowały się odpornością IP65 i były LEDowe. To pozwoli na długą i tańszą eksploatację.
Przeczytaj również: Jakie normy powinno spełniać oświetlenie zewnętrzne?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Proligo. Sp. z o.o.
Oświetleniowe artykuły, sprzęt - produkcja, hurt woj. śląskie41-500 Chorzów, 3 Maja 77