Jak zaoszczędzić na przeprowadzce mieszkania?
Wysokość zapłaty za profesjonalne zrealizowanie przeprowadzki mieszkania jest uzależniona od wielu czynników i ustala się ją zawsze w indywidualnych rozmowach z przedstawicielem firmy przewozowej. Jednak rozważnie planując to przedsięwzięcie można sporo zaoszczędzić. Dowiedz się, jak zorganizować przenosiny mebli i wyposażenia na nowe miejsce, aby zabrało to jak najmniej czasu, a rachunek nie był zbyt wysoki.
Wiele osób planując przeprowadzkę mieszkania decyduje się zrealizować ją siłami rodziny i znajomych, ponieważ są przekonani, że wybierają najtańsze rozwiązanie. Często jednak później żałują tego kroku. W trakcie przenoszenia mebli i ciężkich kartonów okazuje się, że praca jest bardzo wyczerpująca, trwa znacznie dłużej niż zakładał plan, a przypadkowe uszkodzenia wyposażenia powiększają koszty przedsięwzięcia. Po podsumowaniu przekonują się, że tańszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie profesjonalnej firmy przeprowadzkowej.
– Najważniejszy zysk dla naszych klientów to oszczędność czasu i sił, które mogą wykorzystać o wiele pożyteczniej dla siebie – przekonuje specjalista z Kengo Przeprowadzki, firmy przeprowadzkowej z Krakowa o wieloletnim doświadczeniu. – Często obserwujemy także, jak rodziny zmieniające mieszkanie, bardzo chcą wspólnie świętować pierwsze chwile w nowym miejscu, jednak podczas noszenia ciężkich mebli i sprzętów jest to wręcz niemożliwe. Zamiast radości odczuwają stres i zmęczenie.
Oczywiście najmniej wyczerpującym rozwiązaniem jest powierzenie profesjonalistom wykonanie całej operacji – spakowania dobytku oraz wyniesienia, przewiezienia i wniesienia wszystkiego na nowe miejsce. Firmy przeprowadzkowe oferują taki zakres usługi, jednak aby obniżyć wysokość rachunku, można podzielić się z nimi zadaniami.
Pakowanie – przyjemna część przeprowadzki
Przede wszystkim należy precyzyjnie zaplanować, które z czynności powierzyć firmie przeprowadzkowej, a które wykonać samodzielnie. Przewoźnikowi należy oddać najtrudniejsze zadania, a zwłaszcza te, które wymagają dużo siły i ostrożności.
Warto swoje obowiązki rozłożyć przynajmniej na kilka dni i wykonywać je w wolnych chwilach jeszcze w trakcie pobytu w starym mieszkaniu.
Natomiast swoje obowiązki warto rozłożyć przynajmniej na kilka dni i wykonywać je w wolnych chwilach jeszcze w trakcie pobytu w starym mieszkaniu. W ten sposób można spakować najcenniejsze przedmioty, dokumenty czy fotografie. To nie jest ciężka praca, ale najczęściej wiąże się ze wspomnieniami, sentymentami, wręcz pobudza do dzielenia się emocjami. Wykonywanie tych czynności wspólnie z partnerem, dziećmi czy rodzicami może być wręcz przyjemnością i dlatego warto celebrować takie momenty. Przy okazji do owinięcia kruchych przedmiotów – porcelany czy ramek ze zdjęciami – nie trzeba wykorzystywać folii. Można zabezpieczyć je czystymi ręcznikami czy ścierkami kuchennymi.
Kartony warto zamówić wcześniej w firmie przeprowadzkowej, która będzie realizować przenosiny. Jeśli to przewoźnik z tego samego miasta co klient, to często dostarcza pudła pod wskazany adres bez dodatkowych opłat. W przeciwnym razie złożone kartony wysyłane są pocztą i do ich wartości należy doliczyć koszt przesyłki.
Ułatwienie pracy firmy
Pakowanie przedmiotów to także dobra okazja do selekcji. Niepotrzebnych rzeczy nie powinno się zabierać do nowego mieszkania – dotyczy to wyposażenia, elektroniki czy ubrań. Przewożenie ich podnosi koszt przeprowadzki, a w nowym miejscu i tak trzeba będzie się ich w końcu pozbyć. Warto to zrobić jeszcze przed przenosinami. Natomiast w ramach umowy firmy przeprowadzkowe mogą zająć się m.in. utylizacją mebli i odwieźć niepotrzebne sprzęty do specjalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów.
Każde ułatwienie zadania osobom zatrudnionym przy przeprowadzce ma wpływ na czas ich pracy, a więc także na końcowy rachunek. Dlatego dobrze jest przygotować ze swojej strony całe przedsięwzięcie do sprawnego wykonania. Warto w dniu przeprowadzki zarezerwować miejsce do parkowania dla samochodu bagażowego jak najbliżej drzwi wyjściowych, tak aby droga noszenia mebli była jak najkrótsza. Na klatce schodowej dobrze jest uprzątnąć wszelkie przeszkody – wózki dziecięce, rowery, nawet obrazki ze ścian. Sprzęty RTV w domu powinny być odłączone od sieci, a z szaf czy kredensów należy wyciągnąć półki i ruchome elementy wewnętrzne. Zapakowane kartony powinny być dobrze opisane, tak aby tragarze dokładnie wiedzieli, do jakich pomieszczeń mają je zanieść.
Termin przeprowadzki warto ustalić z wyprzedzeniem i wybrać czas, kiedy firmy mają mniej zamówień. Renomowane przedsiębiorstwa transportowe nie narzekają na brak pracy przez cały rok, a najwięcej zleceń realizują zawsze w ostatnim tygodniu miesiąca. Jeśli operację przewożenia mebli i sprzętów można przeprowadzić na początku czy w środku miesiąca, to warto takie rozwiązanie zaproponować w trakcie ustalania szczegółów umowy z przewoźnikiem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana