Jak dbać o panele podłogowe w domu?

Spis treści
- Podłoga drewniana vs. panele podłogowe – różnice w pielęgnacji
- Czyszczenie paneli podłogowych
- Jak myć panele podłogowe?
- Jak zabezpieczyć panele?
Wykończenie podłogi panelami to bardzo popularne rozwiązanie, posiadające wiele zalet. Przede wszystkim są ekonomiczne, łatwe w montażu i w zależności od wybranego rodzaju – bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i ścieranie. Dodatkowo, panele podłogowe są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu w czystości. Jak dbać o panele podłogowe? Tego dowiecie się z poniższego artykułu!
Podłoga drewniana vs. panele podłogowe – różnice w pielęgnacji
Zanim przejdziemy do konkretnych porad, w jaki sposób dbać o panele podłogowe, na początek zatrzymajmy się przy samych różnicach między parkietem z drewna a panelami. Warto od razu podkreślić, że panele podłogowe mają zupełnie inne właściwości niż parkiet drewniany, stąd ich pielęgnacja również się różni. Paneli nie będziemy cyklinować, poddawać renowacji czy lakierować, dlatego należy dbać o ich wygląd od samego początku i robić to w taki sposób, aby mogły cieszyć nasze oczy przez długi czas. Czym myć panele, jak je konserwować, jakich środków używać i co zrobić, aby przedłużyć żywotność i wytrzymałość paneli? O tym poniżej.
Czyszczenie paneli podłogowych
Aby panele podłogowe nie uległy zniszczeniu, należy dbać o regularne usuwanie różnego rodzaju nieczystości i brudu z ich powierzchni. Najważniejszą czynnością jest więc odkurzanie, dzięki któremu pozbędziemy się piasku, kurzu i drobinek, które mogłyby porysować deski. Pamiętajmy, aby odkurzać panele miękką końcówką, w przeciwnym razie pozostawimy na panelach rysy. Aby zminimalizować częstotliwość odkurzania, warto przed wejściem do mieszkania czy domu położyć wycieraczki i po przekroczeniu progu dokładnie oczyścić buty z błota i piasku. Jeśli jednak zanieczyszczenia z podwórka znajdą się już na panelach, należy je usuwać niezwłocznie.
Jak myć panele podłogowe?
Poza odkurzaniem paneli z kurzu, panele warto myć, jednak pamiętając aby używać do tego celu jak najmniejszej ilości wody. Jej nadmiar spowoduje, że panele napuchną i bardzo szybko będą wymagały wymiany. W skrajnych przypadkach woda może dostać się do podkładu, a to już prosta droga do zawilgocenia, a co za tym idzie – pojawienia się pleśni i grzybów. Aby do takiej sytuacji nie dopuścić, należy myć panele dobrze wyżętą miękką szmatką lub delikatnie wilgotnym, wyciśniętym mopem. Do mycia podłogi można stosować również specjalne płyny do pielęgnacji paneli, które poza umyciem pozostawiają również miły i świeży zapach w mieszkaniu.
Jak zabezpieczyć panele?
Poza zabiegami czyszczenia i mycia paneli, warto pomyśleć o zabezpieczeniu podłogi przez zniszczeniami mechanicznymi. Najczęściej są one powodowane przesuwaniem mebli. Dobrym pomysłem jest zastosowanie filcowych podkładek pod stół, krzesła i inne meble. Zwróćmy uwagę również na fotele obrotowe, które często wyposażone są w plastikowe kółka, powodujące rysy i zniszczenia na panelach. Jeśli panele w jakikolwiek sposób ulegną zniszczeniu, nie da się ich naprawić, a jedynym wyjściem jest wówczas kompletna ich wymiana. Ponieważ wielu sytuacji przewidzieć się nie da, warto kupując panele zwrócić uwagę na dobre sklepy, takie jak np. Eurofloors, oferujące panele o wysokiej klasie ścieralności i wytrzymałości. Dzięki temu zwiększymy wytrzymałość naszej podłogi. Możemy wyposażyć się także w matę poliwęglanową, która dodatkowo ochroni panele podłogowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adaja PPHU Adam Jęczmień
Żaluzje, rolety, markizy, moskitiery woj. dolnośląskie58-100 Świdnica, Ułańska 10
-
Janusz Wenta Stolarstwo - Wenta
Meble - produkcja, sprzedaż woj. pomorskie84-241 Gościcino, Wiejska
-
Cezari Furniture F.P.H. Karmela Cezari
Meble - na zamówienie woj. dolnośląskie56-400 Oleśnica, Wspólna 4