Ile kosztuje komplet dobrej pościeli wełnianej?
Wełna znana jest człowiekowi od bardzo dawna. Najstarsze fragmenty sukna wełnianego odnalezione w Azji Mniejszej pochodzą z VII w. p.n.e. Włókno to zawdzięcza swoją renomę przede wszystkim właściwościom termoizolacyjnym. Pozyskiwane jest z sierści zwierząt, a najpopularniejszym jego rodzajem jest wełna owcza. Doskonale nadaje się do produkcji odzieży, ale również innych wyrobów włókienniczych wysokiej jakości, w tym pościeli.
Dlaczego wybierać pościel z wełny?
Cechy tego materiału, które tak cenione są w przypadku ubrań, dotyczą także kołder i poduszek. Poza izolacją wełna zapewnia także dobrą higroskopijność. Oznacza to, że nie trzeba martwić się ewentualną wilgocią od potu, którą włókno świetnie odprowadzi. Zalety tych wyrobów wynikają z ich naturalnego pochodzenia. W odróżnieniu od sztucznych tkanin wełniana pościel jest przewiewna i dobrze dostosowuje się do różnych warunków temperaturowych. Ponadto, spanie pod nią może korzystnie wpływać na zdrowie. Kiedy materiał ociera o skórę, pozytywnie wpływa na układ krążenia użytkownika. Dodatkowo dzięki ujemnej jonizacji łatwiej czyści się z kurzu, przez co można uznać pościel z wełny za antyalergiczną. Zjawisko to wpływa na odprężenie ciała, przyspieszenie metabolizmu i regulację ciśnienia krwi.
Porządny zestaw pościeli wełnianej w rozsądnej cenie?
Spanie pod wełną kojarzy się jednak z drogim zakupem, nie do końca słusznie. Najtańsze komplety pościeli wełnianej znaleźć można za około 300 złotych. Mimo to, pościel z materiału wysokiej klasy jest opłacalnym wyborem, biorąc pod uwagę jej zdrowotne walory, jak i to, że właściwa pielęgnacja pozwoli na długotrwałe korzystanie z tkaniny. Dobrej jakości pościel wełniana wytwarzana jest najczęściej z runa popularnych owiec merynosowych. Jeśli jesteśmy w stanie poświęcić na nasz komplet pościeli około 1000 złotych lub więcej, możemy sobie wtedy pozwolić na luksus w postaci kołder, poduszek i narzut zawierających w swoim składzie również kaszmir lub włókno pochodzące od wielbłąda.
Jak mówi nasz rozmówca, producent wyrobów wełnianych z certyfikatem Woolmark – Perfect Wool z Częstochowy:
Takie domieszki nadają materiałowi delikatności. Tkanina z merynosa jest grubsza i produkty z niej wytwarzane są bardziej szorstkie, dlatego dodaje się do nich ekskluzywnych składników. W efekcie takie wyroby są milsze w dotyku. Oprócz tego, powszechniejsze runo owcze, kiedy jest nowe, ma tendencję do „gubienia włosków”. W pościelach kaszmirowych i wielbłądzich nie jest to takie intensywne dzięki procesowi silikonowania. Gdy decydujemy się na zestaw najwyższej klasy, ważnym czynnikiem będzie to, jaki kolor preferujemy. Zazwyczaj główną różnicą między tymi dwoma rodzajami pościeli jest ciemniejszy odcień kamelu a jaśniejszy kaszmiru.
Najdroższe materiały na pościel
Natomiast za jeden z najlepszych gatunków wełny uważa się wełnę alpaki. Jej produkcja jest około 400 razy mniejsza od produkcji klasycznego merynosa. Nic więc dziwnego, że jej cena może sięgać aż do kilku tysięcy za samą alpakową kołdrę. Najdelikatniejszą odmianą tego włókna jest baby alpaka, która pochodzi od zwierząt, które nie przekraczają 8. miesiąca życia. Charakteryzuje ją zdolność do utrzymywania właściwej temperatury ciała pomimo różnorodnych warunków pogodowych. Tkaniny wełniane pochodzące od innych zwierząt, takie jak na przykład angora czy moher, zazwyczaj nie są wykorzystywane do wyrobu pościeli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana