Czy każdą pościel można krochmalić?
Krochmalenie pościeli to nieco zapomniany obecnie sposób konserwacji tkaniny pościelowej, który dawniej był szeroko stosowany przez panie domu. Krochmal z powodzeniem można wykonać samodzielnie w domu, a potrzebujemy do tego tylko dwóch składników. Pościel poddana krochmaleniu jest czysta, świeża oraz wolna od roztoczy i kurzu. Czy jednak każdą pościel możemy krochmalić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Czemu służy krochmalenie pościeli i jaka pościel się do tego nadaje?
Dawniej w wielu domach można było wyczuć charakterystyczny zapach świeżo wykrochmalonej pościeli. Obecnie spora część osób uważa krochmalenie pościeli za zbędne, jednak warto przypomnieć sobie zalety tej metody konserwacji tkanin. Otóż krochmalenie pościeli zwiększa odporność tkaniny na wilgoć, w tym pot, oraz kurz. Mniej kurzu z kolei to mniej pożywki dla roztoczy, co ma niebagatelne znaczenie dla alergików. Oprócz zwiększenia poziomu higieny pościeli, krochmalenie jest także sposobem na to, aby rzadziej prać pościel. Wykrochmalona pościel ma także tę zaletę, że łatwiej usuwa się z niej wszelkie plamy i zabrudzenia.
Przeczytaj również: Podkłady na łóżko polecane dla osób z nietrzymaniem moczu
Zanim jednak, zachęceni tymi korzyściami, przystąpimy do krochmalenia pościeli, warto wiedzieć, jakie rodzaje pościeli można poddawać temu zabiegowi. Generalnie krochmalenie pościeli zaleca się w przypadku pościeli bawełnianej i lnianej. Nie powinno się natomiast krochmalić pościeli wykonanej z satyny, kory czy flaneli, jak również z tkanin sztucznych. W przypadku pościeli jersey wykonanej z bawełny, mimo iż teoretyczne istnieje możliwość krochmalenia, nie jest to konieczne, gdyż jest delikatna nawet dla wrażliwej i alergicznej skóry. Różnego rodzaju pościel bawełnianą, w tym pościel jersey, zakupimy na przykład w sklepie internetowym z pościelą Świat Snów.
Przeczytaj również: Czym wyróżniają się meble techniczne?
Jak przebiega krochmalenie pościeli?
Krochmalenie pościeli w domu jest bardzo proste. Aby je wykonać potrzebujemy jedynie kilka łyżek skrobi ziemniaczanej połączyć z zimną wodą, a następnie dodać tę mieszankę do garnka z gotującą się wodą. Następnie, w tak przygotowanym krochmalu przelanym do miski moczymy wypraną pościel (najlepiej suchą), a następnie odwirowujemy ją w pralce. Niewskazane jest dodawanie krochmalu bezpośrednio do bębna pralki, gdyż mógłby on oblepić jej wnętrze.
Przeczytaj również: Jakie są główne zalety materaców termoizolacyjnych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana