Na co zwrócić uwagę przy zakupie kominka?

Kominek może być piękną ozdobą salonu, a oprócz tego stanowi źródło ciepła, dwojako decydując o atmosferze panującej we wnętrzu. Możemy wybierać spośród niezliczonych modeli utrzymanych w wielu stylach. Kominek będzie pasował nie tylko do klasycznego wystroju – wzornictwo idzie z duchem czasu i można znaleźć taki, który będzie podkreślał urok nowoczesnego wnętrza. Jak wybrać kominek?

Ustal przeznaczenie kominka

Choć obudowa kominka jest ważna, możemy wybierać ją według swojego uznania, gustu i warunków panujących w pomieszczeniu. Serce kominka stanowi wkład. To, jaki wybierzemy, będzie miało wpływ na czas utrzymywania się żaru i to, ile uwagi będziemy musieli poświęcić kominkowi.

Wyróżnia się trzy kategorie wkładów kominowych, nazywane umownie A, B i C. Typ A to kominki dekoracyjne, w których ogień rozpalany jest sporadycznie. Nie muszą one być wydajne ani długo trzymać żaru, mają za to świetnie się prezentować. We wkładach B żar utrzymuje się poniżej 10 godzin, a w C – powyżej – mówi ekspertka z firmy Lechma.

Jeżeli myślimy o kominku jako sposobie na ogrzewanie domu, najlepszy będzie wkład kategorii C – po przespanej nocy nie trzeba będzie na nowo rozpalać ognia. Jeżeli zaś kominek ma być dodatkowym doraźnym źródłem ciepła, a jego główna funkcja jest estetyczna lub reprezentacyjna, wyroby z grupy B będą wystarczające.

Parametry kominka

Czas utrzymywania żaru to nie wszystko. Istotne są: moc grzewcza, zużycie drewna, sprawność wkładu oraz temperatura spalin. Ważne są też relacja między poszczególnymi aspektami oraz cena.

Moc jest podawana w kilowatach. Powinna być dostosowana do rozmiarów pomieszczeń, które chcemy ogrzać. Trzeba tu jednak uważać i dokładnie czytać specyfikację, jest bowiem duża różnica między mocą nominalną a maksymalną. Dla użytkownika najcenniejsza informacja to ta pierwsza. Moc nominalną określa się podczas długotrwałych testów, dlatego wartość ta lepiej oddaje to, jak wkład kominowy będzie się sprawował na co dzień. Moc maksymalna jest jak prędkość maksymalna w przypadku samochodów – dobrze, gdy jest wysoka, ale nie sposób korzystać z tego podczas zwykłej eksploatacji. Jeżeli kominek ma być głównym źródłem ciepła w domu, jego moc nie powinna być niższa niż 100 kW. Trzeba jednak uważać – zbyt duża moc może sprawiać, że niewielkie wnętrza będą się przegrzewać.

Średnie zużycie drewna powinniśmy analizować w relacji do mocy nominalnej. Od tego będą zależały wydatki na paliwo grzewcze i częstotliwość dokładania do kominka, a więc komfort użytkowania.

Kolejny aspekt to sprawność wkładu kominowego. Dążymy do jak najwyższego odsetka. Można odrzucić modele o sprawności poniżej 70%.

Temperatura spalin będzie miała wpływ na żywotność przewodu kominowego. Nie powinna przekraczać 400°C. Zbyt wysoka może odkształcać metalowy wkład kominowy i prowadzić do niebezpiecznych uszkodzeń, np. rozszczelniania.

Regulamin korzystania z serwisu