google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html

Zasady dobierania mebli do wystroju wnętrz

Meble są najważniejszym elementem wystroju każdego wnętrza, a ich wygląd może przesądzić o uzyskanym efekcie. Decydując się na wybór konkretnych zestawów czy pojedynczych mebli trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jaki wpływ wywrą one na całość aranżacji. Najważniejszymi czynnikami będą tu ich stylistyka, użyta kolorystyka, a także gabaryty i rozmieszczenie w pomieszczeniu.

Wybór mebli a dostępna w pomieszczeniu przestrzeń

Urządzenie wnętrza bywa prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli ma ono podążać za najnowszymi trendami stylizacyjnymi, a jednocześnie odpowiadać gustom użytkowników i być w pełni funkcjonalne. Najważniejszą sprawą, która ułatwi dobór właściwej aranżacji, będzie w pierwszej kolejności zdecydowanie się na określony styl. Pomieszczenie może być zarówno bardziej tradycyjne, jak i nowocześniejsze, ważne jednak żeby kompletując jego całe wyposażenie trzymać się określonego wzornictwa. Równie istotne będzie dopasowanie ilości i rozmieszczenia mebli do dostępnej powierzchni, tak, by z jednej strony zapewnić sobie wygodę i odpowiednią ilość miejsca do eksponowania i przechowywania różnych przedmiotów, a z drugiej uniknąć wrażenia zbytniego „zastawienia” pomieszczenia. Kolejnym elementem będzie odpowiednia kolorystyka, która powinna dobrze współgrać z pozostałymi znajdującymi się w aranżowanej przestrzeni przedmiotami – wyjaśnia specjalistka z firmy Meblar, znanego producenta mebli.

Na wystrój każdego wnętrza składa się kilka najbardziej istotnych elementów. Podstawowym będzie jego układ przestrzenny, a zatem nie tylko dostępna powierzchnia, ale też jej kształt, ilość okien, drzwi, a także przebieg ciągów komunikacyjnych, jeśli z pomieszczenia można przejść do innych pokoi czy choćby wyjść na taras. Szczegóły rozmieszczenia mebli będą zależały naturalnie od funkcji, jaką pełni konkretna przestrzeń. Inne będą zasady urządzania salonu a inne sypialni, jednak wiele reguł jest wspólnych niezależnie od charakteru i sposobu korzystania z pomieszczenia.

Najważniejsze będzie zawsze wybranie miejsca, w którym zostaną ustawione meble kluczowe dla najważniejszej roli, jaką przewidziano dla konkretnego wnętrza. W przypadku salonu będzie to zwykle ustawienie kompletu wypoczynkowego, w jadalni stołu, a w sypialni łóżka. Istotne, żeby meble usytuować tak, by był do nich swobodny dostęp, a jednocześnie by nie zaburzały poruszania się wewnątrz pomieszczenia. W dużym salonie nie będzie zwykle kłopotu z ustawieniem kanapy i foteli na środku pokoju, ponieważ dookoła pozostanie wystarczająco dużo miejsca. Jeśli jednak przestrzeń jest ograniczona, lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie ich przy ścianie czy nawet w rogu.

Liczy się również dostęp do światła. Niezbyt dobrym pomysłem będzie umieszczenie wysokich mebli tak, by zacieniały pomieszczenie. Ryzykowne będzie więc ustawianie wyższych regałów, szaf czy wieszanie szafek ściennych niedaleko okna, zwłaszcza jeśli jest ono nieduże. Należy też unikać ustawiania mebli tuż przy drzwiach w taki sposób, że będą blokowały przejście.

Rozmieszczając meble, warto zwrócić uwagę na to, by przestrzeń była wykorzystana równomiernie. Koncentrowanie wszystkich mebli w jednym miejscu sprawi wrażenie, że aranżacja jest niedokończona i wyraźnie czegoś w niej brakuje. Decydując się na ustawienie regału czy szafek i komód wzdłuż jednej ze ścian dobrze będzie zadbać o wykorzystanie pozostałego miejsca, np. ustawiając tam stół, kanapę czy dodatkowe komody lub szafy.

Warto pamiętać również o tym, że ilość mebli powinna być dopasowana do powierzchni pokoju. Im większa będzie dostępna przestrzeń, tym więcej elementów można w niej wykorzystać. Jeśli pokoje są niewielkie, a jednocześnie użytkownicy będą potrzebowali dużo miejsca do przechowywania różnych przedmiotów, znakomitym pomysłem może być wybór sporego i dość wysokiego regału. W większych pokojach lepiej sprawdzą się różnorodne meble, np. kilka komód, wolnostojących lub wiszących szafek czy kredensów.

Stylistyka i barwa mebli – najważniejsze elementy, które trzeba wziąć pod uwagę

Jedną z ważniejszych zasad urządzania wnętrz jest konsekwencja w stosowaniu wybranego stylu, szczególnie wówczas, gdy jest on bardzo wyrazisty i ma wiele charakterystycznych dla siebie elementów. Dobierając meble pokojowe, warto trzymać się reguły mówiącej, że powinny one być do siebie maksymalnie zbliżone pod względem formy. Decydując się na meble nowoczesne, w prostych geometrycznych kształtach dobrze będzie łączyć ze sobą takie zestawy, które cechuje porównywalny minimalizm. W przypadku mebli bardziej klasycznych, z większą ilością ozdób i wykorzystywanych krzywizn należy raczej trzymać się tej konwencji.

Naturalnie nie wyklucza to stosowania wybranych detali czy elementów uzupełniających utrzymanych w nieco innej stylistyce, jednak ich ilość powinna być ograniczona. Choć możliwe jest również urządzenie wnętrza eklektycznego, łączącego meble w różnych stylach i kolorach to jest to zdecydowanie trudniejsze, a osiągnięcie satysfakcjonującego efektu wymaga sporego doświadczenia.

Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego koloru mebli do wystroju pomieszczenia. Warto pamiętać, że meble mogą zarówno harmonizować z użytymi we wnętrzu kolorami ścian i podłogi, jak i być z nimi mocno skontrastowane. To drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej dynamiczne, jednak sprawdzi się raczej w większych pomieszczeniach, gdzie meble o określonej barwie będą stanowić urozmaicenie dużej powierzchni ścian i podłóg. W mniejszych pomieszczeniach stosowanie zbyt wyraźnych kontrastów może wprowadzić chaos a przy tym zmniejszyć optycznie całe wnętrze.

Podobnie jak w przypadku wyboru koloru, na jaki zostaną pomalowane ściany, tak i w przypadku mebli jasne barwy dadzą wrażenie powiększenia przestrzeni. Z takiego rozwiązania warto korzystać więc tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona, a ściany są pomalowane na nieco ciemniejszy odcień. Gdy ściany i podłoga są jasne, ciemniejsze meble sprawdzą się także w mniejszych pokojach. Ważne jednak, by w takim przypadku nie wybierać mebli o dużych rozmiarach, np. jednolitych regałów, ponieważ mogą one stać się zbyt przytłaczające.

Ciemniejsze meble można natomiast zwykle wybierać nawet do mniejszych jasnych pokoi, o ile są to zestawy składające się z większej ilości elementów, które można rozmieścić w różnych punktach pokoju.

Podobne zasady jak przy wyborze mebli skrzyniowych obowiązują także przy kompletowaniu zestawów mebli tapicerowanych. Tu także liczy się wielkość, forma i barwa. Ważne jednak są również inne elementy, np. faktura użytego materiału obiciowego. Warto mieć świadomość tego, że powierzchnia wykorzystywanych tkanin jest dość duża, a zatem wpływ użytych kolorów będzie wywierał duży wpływ na wygląd całej aranżacji.

Barwy mebli tapicerowanych można jednak dobierać nieco śmielej, zwłaszcza jeśli kolory pozostałych elementów są stonowane. Pozwoli to uniknąć monotonii i nieco ożywić wnętrze. Jeśli zdecydujemy się na kolorystykę zbliżoną do pozostałych mebli, dobrze będzie zadbać o to, by różniła się ona o przynajmniej kilka tonów. Jeśli inne meble będą ciemnoszare, to dobrym pomysłem będzie znalezienie kanapy i foteli w kolorze jasnoszarym.

Choć meble są najważniejszą częścią wystroju a ich forma i kolorystyka decydują o charakterze pomieszczenia, trzeba pamiętać o tym, że ostateczny wygląd kształtują również wykorzystane w aranżacji dodatki. Znaczenie będą miały wiec poduszki, narzuty czy układane na stolikach serwetki lub obrusy, ale także dekoracje okienne czy dywany.

Regulamin korzystania z serwisu