Wymarzone drzwi tarasowe. Jak działa system PSK?

Taras z dużym oknem to marzenie wielu osób, które właśnie myślą o zakupie mieszkania lub budują własny dom. Aby jednak móc z niego wygodnie korzystać, należy wybrać odpowiednie drzwi. Na rynku jest dostępnych sporo rozwiązań. Architekci w ostatnim czasie często proponują inwestorom, aby ci przyjrzeli się drzwiom tarasowym z systemem PSK. Co to takiego?

Czym jest system PSK?

Każdy właściciel tarasu chce mieć do niego swobodny i łatwy dostęp. Odpowiada za to typ zastosowanych drzwi oraz sposób, w jakie się one otwierają.

Drzwi tarasowe, w których stosuje się system PSK inaczej nazwany systemem uchylno-przesuwnym, składają się z dwóch elementów – ze skrzydła ruchomego oraz stałego. Okno przesuwne może poruszać się dzięki zamontowanej szynie, która jest umieszczona w dolnej części ościeżnicy. Sprawia to, że element jest widoczny tylko w niewielkim stopniu i nie wpływa ujemnie na estetykę pomieszczenia. Skrzydło ruchome ma także specjalne rolki umożliwiające jego przesuwanie.

Aby otworzyć drzwi z systemem PSK, należy je uchylić, a następnie przesunąć w bok ich odpowiednią część. Skrzydło takie przesuwa się niezwykle płynnie, dlatego użytkownicy zawsze podkreślają, że jest to bardzo komfortowe rozwiązanie.

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych to sprawa, której nie można lekceważyć podczas budowy domu czy wykańczania mieszkania. Wymarzony taras to też taki, do którego można bez problemu wejść. Niestety, system PSK jest dużo bardziej zawodny niż HS / HST. Okna tego typu, jeśli nie są serwisowane cyklicznie, zazwyczaj wytrzymują od 8 do 12 lat. Po tym czasie bardzo często uszkodzeniu ulegają tzw. wózki. Ich naprawa to koszt od 1500 zł w górę. System PSK jest wybierany najczęściej ze względu na swoją cenę, która jest kusząca, jeśli nie mamy świadomości, ile wydatków czeka nas w związku z tym systemem w przyszłości. – mówi ekspert z firmy Medrus.

Dlaczego warto postawić na system PSK w swoim domu?

Na uwagę zasługuje to, że przesuwające się skrzydła nie zajmują powierzchni w pomieszczeniu. Decydując się na tradycyjne drzwi, trzeba liczyć się z tym, że na tarasie albo wewnątrz pokoju musi znajdować się dostatecznie dużo miejsca, aby móc je otworzyć. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia estetyki. Część stała oraz ruchoma okna tworzą niemal jedną linię, kiedy drzwi pozostają zamknięte.

Drzwi tarasowe PSK, zwane niekiedy także suwankami, są wybierane również ze względu na swoje doskonałe parametry dotyczące izolacji termicznej. Są szczelne, co uniemożliwia ucieczkę ciepłego powietrza z wnętrza pomieszczenia.

Regulamin korzystania z serwisu