Wykończenie okna. Jak powinien wyglądać dobry parapet?

Zarówno parapet zewnętrzny, jak i wewnętrzny, powinien być wybierany rozważnie – ma on nie tylko zdobić okno, ale też spełniać swoje funkcje. Producenci nie ograniczają się już tylko do materiału, z którego jest wykonany dany model. Możemy wybierać spośród setek kolorów, wzorów i struktur. Jaki parapet wybrać, by okno było solidnie wykończone, a wnętrze gustownie ozdobione?

Parapet zewnętrzny – jak wybrać odpowiedni?

Parapet zewnętrzny powinien być ładny, ale przede wszystkim – wytrzymały. Zmienne warunki atmosferyczne, mogą powodować, że będzie on szybko ulegał zniszczeniu. Przy wyborze należy więc zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego wykonany jest dany produkt. Parapet zewnętrzny może być zrobiony m.in. z aluminium, granitu, ceramiki czy PCV. Oprócz solidnego wykonania istotny jest też fachowy montaż. Montując parapet zewnętrzny, należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby nadać mu spadek minimum 5 stopni w kierunku „od okna”. W innym przypadku nawet najwyższej jakość produkt nie będzie spełniał swoich funkcji prawidłowo.

Parapet wewnętrzny – funkcjonalność i piękno

Dobry parapet wewnętrzny powinien być solidnym wykończeniem okna, ale też pełnić funkcję estetyczną. Jego wybór musi być przemyślany, a jako że nowe parapety montuje się jeszcze na etapie tynkowania ścian – szybki. Jak więc na etapie, kiedy nie wiemy dokładnie, jak urządzimy wnętrze, wybrać odpowiedni parapet? Najlepiej dopasować go do podłogi lub materiału i koloru okna. Parapet jest elementem, który nie powinien dominować we wnętrzu. Ma on tworzyć całość i spajać się z okienną ramą, dając efekt ciągłości i harmonii. Warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonane są zamontowane okna. Przykładowo, do białego okna najbardziej pasować będzie nierzucający się w oczy, biały parapet, wykonany z płyty laminowanej lub konglomeratu.

Cechy dobrego parapetu

Parapet wewnętrzny, z racji pełnionych funkcji, musi być wytrzymały. Jest zabezpieczeniem podatnej na uszkodzenia mechaniczne płaszczyzny pod oknem, dlatego powinien być solidny i odpowiednio zamontowany – tłumaczy ekspert z firmy ProfiLine, która od lat zajmuje się produkcją okien.

Parapet wewnętrzny chroni też przed zalaniem, na przykład, gdy zapomnimy zamknąć okna podczas deszczu. Warto więc zwrócić uwagę na łatwość jego konserwacji i odporność na wodę. Najlepszym rozwiązaniem będzie dobranie parapetu już na etapie wyboru okien.

Regulamin korzystania z serwisu