wykonczenie-mieszkania

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim krok po kroku

Mieszkania z rynku pierwotnego oferowane są zwykle w stanie deweloperskim, co wiąże się z nakładem pracy, czasu i pieniędzy, by móc zamieszkać w lokalu. Z drugiej strony stan deweloperski to swoboda działań inwestora w zakresie tego, kiedy i jak chcemy wykończyć mieszkanie, jakich użyć do tego materiałów i komu zlecić tę pracę. Co warto wiedzieć o wykończeniu mieszkania w stanie deweloperskim?

Prace przygotowawcze

Zanim zaplanujemy prace wykończeniowe, należy upewnić się, co oznacza stan deweloperski i jaki dokładnie zakres prac gwarantuje dany deweloper.

W większości przypadków mieszkanie w stanie deweloperskim posiada otynkowane ściany i wyrównane posadzki, gotowe do położenia materiałów wykończeniowych. – Mówi przedstawiciel firmy deweloperskiej Samson Dom. – Jeżeli jednak chcielibyśmy wprowadzić pewne zmiany o charakterze budowlanym czy instalacyjnym, to właśnie tymi pracami należy zająć się na samym początku. Na tym etapie dobrze już mieć opracowany plan wyposażenia mieszkania, aby wiedzieć, jakie zmiany będą konieczne. Może się okazać, że potrzebne będzie dodanie ścianek działowych, modyfikacja układu gniazdek elektrycznych czy przeniesienie punktów w instalacji hydraulicznej. Pierwszy etap prac wykończeniowych to również montaż małej architektury i wszelkich konstrukcji z płyt kartonowo gipsowych, np. sufitów podwieszanych czy zabudowy wnęk.

Wszystkie te działania pozwolą nam dostosować mieszkanie deweloperskie do indywidualnych potrzeb i preferencji, dzięki czemu będzie można przejść do następnego etapu prac, czyli położenia materiałów wykończeniowych.

Wykończenie powierzchni

Wykończenie wcześniej przygotowanych ścian i posadzek to czasochłonny i kosztowny etap, ale też dający ogromną satysfakcję – w końcu pomysły inwestora zostają wcielone w życie i można podziwiać gotowe efekty realizacji projektu wykończenia. Jakie prace należy tu uwzględnić i w jakiej kolejności je wykonywać?

  • Wykończenie ścian – na samym początku wykonujemy malowanie lub tapetowanie ścian, ewentualnie kładziemy boazerię, panele ścienne czy płytki.
  • Wykończenie podłóg – posadzkami zajmujemy się na końcu. Dopiero po pomalowaniu ścian kładziemy panele, parkiet drewniany czy płytki podłogowe.
  • Detale i dekoracje – układamy listwy przypodłogowe, montujemy powierzchnie szklane czy lustra na ścianach.

Wyposażenie mieszkania

Na samym końcu przychodzi czas na wyposażenie mieszkania. Jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy, teraz można zająć się montażem drzwi wewnętrznych. Przychodzi także pora na instalację oświetlenia, a więc wybranych kloszy czy żyrandoli. Następnie wstawiamy wszelkie sprzęty AGD, a także montujemy elementy stałej zabudowy, takie jak meble kuchenne czy szafy wnękowe.  Na końcu przychodzi czas na elementy dekoracyjne, firany, zasłony czy dywany. Tak wykończone mieszkanie jest już gotowe do zamieszkania, a na inwestora czeka jeszcze jedynie przeprowadzka.

Regulamin korzystania z serwisu