wykonczenie-miwszkania

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim – ile to kosztuje?

Kupno mieszkania od dewelopera ma swoje wady i zalety. Warto przed taką decyzją zapoznać się z działalnością danej firmy deweloperskiej, wiedzieć, co powinno znajdować się w umowie, a także oszacować koszty związane z wykończeniem mieszkania. O tym ostatnim aspekcie przeczytacie w naszym artykule – zapraszamy.

Jakie są opcje wykończenia mieszkania przez dewelopera?

Zapoznając się z ofertami firm deweloperskich, można zauważyć, że oferują one kilka standardów wykończenia:

  • wersja podstawowa z materiałami niskiej klasy;
  • wersja rozszerzona, czyli typowe wykończenie i dodatkowe elementy, takie jak np. montaż szafy wnękowej;
  • wersja premium – pełne wyposażenie mieszkania materiałami wysokiej klasy.

Mieszkanie od dewelopera w szczecinie, czyli „pod klucz”, oznacza mieszkanie gotowe do wprowadzenia się, wystarczy jedynie wnieść meble. W środku znajdują się już wykończone ściany, podłogi, łazienka, wszelkie instalacje, parapety oraz drzwi wewnętrzne.

W wersji podstawowej tego typu wykończenie może kosztować u dewelopera ok. 500 zł za metr kwadratowy. W wersji rozszerzonej koszt wynosi już 700-800 zł/m2. W tej wersji jednak można liczyć zarówno na lepsze materiały wykończeniowe, jak również dodatkowe udogodnienia, np. malowanie ścian na wybrany kolor, montaż szafy wnękowej czy podwieszanych sufitów w kuchni i łazience, a także wykonanie i montaż zabudowy kuchennej. Ceny w wersji premium zaczynają się od ok. 1000 zł/m2, ale wykończenie w tym przypadku wykonane jest przy użyciu materiałów najwyższej jakości oraz ze współpracą designera wnętrz.

A może jednak samodzielnie?

Alternatywną opcją jest wykończenie mieszkania samemu, ale jest to opłacalne jedynie w przypadku zminimalizowania kosztów robocizny, co równa się samodzielnemu wykonaniu większości prac lub zatrudnieniu znajomych specjalistów, którzy podejmą się zadania po atrakcyjnej cenie – zauważa ekspert z firmy Gryf Development, będącej jednym z wiodących inwestorów w branży nieruchomości z okolic Szczecina.

Należy mieć jednak świadomość, że deweloper kupując materiały w hurcie, może liczyć na znaczne rabaty, których nie uświadczy właściciel mieszkania wykańczający je samodzielnie. Również w przypadku robocizny ceny mogą być konkurencyjne, ponieważ firmy deweloperskie współpracują często z wieloma podwykonawcami, z którymi negocjują niższe stawki za pracę. Jest to również bardziej przejrzyste rozwiązanie, oszczędzające dużo czasu i energii – wystarczy wybrać wersję wykończenia z odpowiednimi materiałami i pracami dodatkowymi.

Regulamin korzystania z serwisu