dom drewniany

Wnętrza domów drewnianych. Jak można je urządzić?

Domy drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Powstają bardzo szybko, są zdrowsze i bardziej przyjazne alergikom, i – to chyba przekona każdego! – są znacznie tańsze w budowie. Czy wiążą się z jakimiś ograniczeniami? Jak może wyglądać wykończone wnętrze drewnianego domu? Czy drewno będzie widoczne i nic nie da się z tym zrobić? Dowiedz się, jak może prezentować się dom drewniany w środku.

Czy wnętrze drewnianego domu jest drewniane?

Domy z drewna kojarzą się z solidnymi balami lub deskowaniami, które sprawiają, że od zewnątrz obiekt bardzo różni się od tego standardowego. Czy tak jest też w środku? Czy tak musi być? O odpowiedź poprosiliśmy specjalistę z firmy Ligar.

Wiele osób obawia się tego, że skoro ściany są drewniane, to tak już ma zostać. Tymczasem domy z drewna można wykończyć całkiem zwyczajnie: otynkować, pomalować, ułożyć płytki czy wytapetować. Żeby to zrobić, wystarczy zastosować obudowanie ścian płytami z kartongipsu. To rozwiązanie tanie, lekkie, estetyczne, a gdy zajdzie taka potrzeba – łatwe do zmiany.

Naturalnie, nie brakuje osób, które chcą ścian z drewna, bo cenią ich naturalność i przytulność. Jeśli zaliczasz się do takich osób, dom z drewna spełni Twoje oczekiwania.

Często wykorzystywanym pomysłem jest łączenie drewna z innymi sposobami wykańczania ścian. Możesz np. pozostawić drewniany sufit, a zdecydować się na gładkie tynkowane ściany. Ciekawą propozycją jest pomalowanie desek ściennych na biało – w ten prosty sposób tworzysz wnętrze w stylu skandynawskim. Inne kolory farb, bejcy i lakierów też wchodzą w grę!

Dekoracje w domu z drewna

Tym, na co trzeba zwrócić uwagę w przypadku drewnianych domów, jest obciążenie ścian. Ich nośność jest niższa niż w przypadku domów murowanych. Jeśli chcesz dociążyć ścianę np. kamienną okładziną albo podwieszaniem ciężkiego sprzętu, należy to zaplanować na etapie projektu, aby wybrane ściany otrzymały odpowiednie wzmocnienie.

Jeśli chodzi o lekkie przedmioty – obrazy, kilimy, galerie zdjęć Twoich bliskich, instrumenty, pamiątki przywiezione z podróży czy standardowy telewizor – możesz czuć się swobodnie.

Jaki styl w domu z drewna?

Jeśli chcesz zachować drewniane ściany, możesz wybierać spośród wielu stylów, które bazują na drewnie. Idealnie komponuje się ono ze wspomnianym już wystrojem skandynawskim, a także rustykalnym i boho. Style inspirowane naturą i prostotą sprawdzają się w drewnianych domach idealnie! Pamiętaj jednak, że nie jesteś do nich ograniczony – wykończenie ścian pozwoli Ci mieszkać w drewnianym domu urządzonym np. w stylu glamour albo art deco.

Regulamin korzystania z serwisu