Wewnętrzne deskowanie szybów – jak je wykonać?

Deskowanie umożliwia powstanie nawet najbardziej skomplikowanych konstrukcji budowlanych. Jedną z nich są szyby – ze względu na niewielką średnicę przekroju ich budowa może nastręczać trudności. Jednak dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów deskujących można w znacznym stopniu przyspieszyć zakres prac. W jaki sposób wykonuje się wewnętrzne deskowanie szybów?

Wewnętrzne deskowanie szybów nie jest sprawą łatwą. Ze względu na niewielką powierzchnię roboczą potrzebne są innowacyjne rozwiązania ułatwiające pracę. Różnego rodzaju systemy, dostosowane do każdego kształtu oraz wysokości budowli proponuje na przykład firma Doka. Przyjrzymy się im bliżej.

Deskowanie klasyczne czy samoprzestawne?

W celu przyspieszenia prac możemy skorzystać z systemu przestawnego, który umożliwia przestawienie deskowania ściennego wraz z pomostem. Szybkie i łatwe przemieszczenie całej jednostki za pomocą dźwigu pozwala na zoptymalizowanie czasu pracy. Dzięki teleskopowym dźwigarom windowym mamy możliwość dopasowania deskowania do dowolnych wymiarów szybów. Rozdeskowanie można natomiast przeprowadzić bez użycia dźwigu, wyłącznie za pomocą młotka lub zintegrowanej grzechotki.

W przypadku deskowania bardzo wąskich szybów doskonałym rozwiązaniem jest deskowanie samoprzestawne, zwłaszcza, że system masztowy jest zakotwiony tylko na jednej ścianie. Dzięki przestawianiu pomostów wraz z materiałami skraca się czas wykonywanych robót, nie jest również konieczne użycie dźwigu. Osłonięta powierzchnia robocza umożliwia pracę niezależnie od warunków pogodowych, a zintegrowane pomosty i drabiny umożliwiają bezpieczną pracę z pełnym dostępem do platform.

Deskowanie ramowe

Inną możliwością, którą można wykorzystać podczas deskowania szybów jest deskowanie ramowe. Elementy deskowania można łączyć z narożnikiem rozszalowującym, który przyspiesza rozdeskowanie i przeniesienie elementów do kolejnego etapu prac.

Dzięki możliwości spasowania większych zestawów elementów za pomocą zamków prostujących lub szyn dociskowych, w szybki sposób można przestawiać deskowanie, minimalizując pracę dźwigu. Pozwalają one również na zrezygnowanie z dodatkowych usztywnień.

Wewnętrzne deskowanie szybów jeszcze nigdy nie było tak proste

Dzięki nowoczesnym i optymalnym rozwiązaniom deskowanie szybów może być szybkie i łatwe. Systemy modułowe mogą być dostosowanego do dowolnego rozmiaru szybu. Dzięki zastosowaniu deskowania samoprzestawnego zmniejsza się również czas wykonania prac oraz ich koszty, związane między innymi z obsługą dźwigu.

Regulamin korzystania z serwisu