Sztukateria z gipsu czy ze styropianu: którą wybrać?

Kiedy już podejmiemy decyzję o zakupie sztukaterii do domu czy mieszkania, stajemy przed dylematem, na jaki materiał się zdecydować. Najpopularniejsze rodzaje to sztukateria z gipsu, sztukateria ze styropianu oraz sztukateria z pianki poliuretanowej.

Gips nigdy nie wychodzi z mody!

Ze sztukaterią kojarzy się gips – to naturalny materiał chętnie wykorzystywany do wykańczania wnętrz, nie tylko w starych kamienicach czy innych budynkach z długą tradycją. Materiał ten ma wiele walorów, przede wszystkim jest trwały, zdrowy i ekologiczny. Największym jego atutem jest atrakcyjny wygląd – każdy kto choć raz widział sztukaterię gipsową, z pewnością przyzna, że nie można od niej oderwać oczu.  Do tego gips jest niepalny, nie zbiera kurzu i jest bardzo plastyczny, co pozwala na tworzenie pięknej i oryginalnej sztukaterii na sufit i ściany. Sztukaterię gipsową często wykonuje się na zamówienie klientów.

A może styropian?

Alternatywą dla dekoracji z gipsu może być równie ciekawa sztukateria styropianowa, czyli z polistyrenu ekspandowanego (EPS). Jej najważniejszym atutem jest niższa cena oraz lekkość i łatwość montażu. Sztukaterie ze styropianu można malować po zamontowaniu. Otwiera to szerokie możliwości w zakresie aranżacji wnętrz. Minusem styropianu jest mniejsza odporność na obicia, dlatego sztukateria ta lepiej sprawdzi się na suficie niż na ścianie. Trwalszym niż styropian materiałem jest polistyren ekstrudowany (XPS), z którego również wykonywana jest sztukateria.

Pianka poliuretanowa

Jeszcze jedną opcją dla koneserów oryginalnych aranżacji sztukateria z pianki poliuretanowej. Klienci do wyboru mają wiele dekoracji z tego materiału zarówno na sufit, jak i na ścianę. Zaletą pianki jest jej lekkość i trwałość oraz możliwość odwzorowania nawet skomplikowanych detali.

Regulamin korzystania z serwisu