tapeta

Fototapeta do salonu. Z jakiego materiału?

Fototapeta to idealny pomysł na oryginalne zaaranżowanie powierzchni ściany w przestrzeni reprezentacyjnej, jaką jest salon. O ile jednak wybór wzoru to bardziej kwestia indywidualnych preferencji, o tyle materiał, z którego wykonano fototapetę, ma tutaj pewne znaczenie. Powinien się cechować wysoką trwałością i doskonale prezentować nawet po dłuższym czasie. Do wyboru mamy kilka opcji, którym warto się przyjrzeć.

Jeśli chodzi o fototapetę, zdecydować się możemy zasadniczo na foliową, papierową, lateksową lub winylową, a także na warianty w postaci flizelinowego podłoża czy laminatu. Fototapety drukowane na folii samoprzylepnej są stosunkowo niedrogie i dość łatwe do utrzymania w czystości, nietrudno je też zdemontować. Wymagają jednak absolutnie gładkiego podłoża, w przeciwnym razie cały efekt zepsują przebijające się nierówności ściany, wgłębienia i rysy. Stąd fototapety w formie tego typu naklejek poleca się raczej do dekorowania mebli, drzwi i powierzchni szklanych niż do ozdabiania ścian salonu.

Fototapety papierowe

Ekonomicznym wyborem będzie też fototapeta papierowa. W tym przypadku również rezultat zależy od tego, jak gładkie jest podłoże. Z uwagi na to, że papier jest cienki i niezbyt odporny na działanie wilgoci, taką tapetę niełatwo zarówno położyć, jak i usunąć, nie zaleca się też jej mycia. Z powodzeniem zastosować można ją więc tylko w miejscach suchych, nienarażonych na uszkodzenia i niewystawionych na bezpośrednie działanie promieni UV, które spowodują blaknięcie zadruku. To wszystko sprawia, że fototapeta papierowa będzie lepszym wyborem np. do sypialni niż do salonu, który jest wszak użytkowany o wiele intensywniej.

Fototapety lateksowe

Wystarczy jednak, by papier był syntetyczny i zawierał domieszkę lateksu, by gruntownie zmienić właściwości fototapety. Zwana wówczas lateksową, cechuje się żywszymi kolorami, większą grubością (ukryje więc niedoskonałości podłoża) i łatwiejszym montażem. Taką fototapetę można delikatnie zmywać wilgotną ściereczką lub gąbką.

Wiele osób uważa, że reprezentuje ona najlepszy stosunek uzyskanej jakości do ceny – zdradza przedstawiciel sklepu Kraina Barw.

Fototapety winylowe

Najtrwalszą, ale też najdroższą opcją jest zaś tapeta winylowa, którą można zastosować nawet w ekstremalnych warunkach, jakie panują w łazience czy kuchni. Półmatowy nadruk sprawia, że fotografie prezentują się niezwykle realistycznie. Do wyboru mamy też różne faktury, oprócz gładkiej chociażby przypominającą w dotyku piasek. Fototapeta winylowa sprawdzi się zwłaszcza w salonie połączonym z kuchnią i na ścianach usytuowanych w części jadalnej.

Laminat i flizelina

Rozglądając się za idealną fototapetą do salonu, warto postawić dodatkowo na flizelinowe podłoże, a także pokrycie laminatem. Flizelina zwiększa grubość i elastyczność fototapety, którą dzięki temu łatwiej nałożyć na ścianę (w tym cechującą się nierównościami) oraz później zdemontować, gdyby nam się znudziła. Fototapety laminowane odznaczają się z kolei przedłużoną żywotnością, większą odpornością na promieniowanie słoneczne, uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Dzięki ochronnej powłoce tłuszcz oraz inne zabrudzenia nie wnikają w strukturę tapety, ale bez trudu dają się usunąć, laminowaną fototapetę można bowiem bez problemu nawet lekko szorować z użyciem delikatnego detergentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu