Sufity napinane doskonałym sposobem na wykończenie wnętrza

Pod kątem estetyki sufit stanowi niezwykle istotny element konstrukcyjny domu, mieszkania lub lokalu użytkowego. Pęknięcia, odpadający tynk, nierówności lub widoczne rury instalacyjne są w stanie skutecznie zakłócić harmonię wnętrza. Prace remontowe są kosztowne, czasochłonne, a i tak nie dają gwarancji uzyskania trwałego, estetycznego efektu. Jedną z metod radzenia sobie z problemem mało atrakcyjnego wyglądu stropu jest montaż sufitu napinanego.

Czym jest sufit napinany?

Sufit napinany to bardzo atrakcyjna alternatywa dla sufitów podwieszanych, które przez długi czas królowały w kategorii wykończeń stropów, głównie we wnętrzach użytkowych. Sufit napinany to termokurczliwe tworzywo, które rozpina się na umieszczone pod sufitem specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i rozciągnięcie. Wraz ze stygnięciem materiał kurczy się, tworząc idealnie równą nawierzchnię. W dotyku sufit przypomina grubą folie budowlaną, może być w różnych kolorach oraz posiadać różne faktury, np. matową i błyszczącą. Możliwe jest również wykonanie sufitu zadrukowanego stosowną grafiką. Sufity produkowane są na indywidualne zamówienie między innymi przez gdyńską firmę Lux-Tap. Przy pomiarach pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowany sufit koniecznie jest uwzględnienie nie tylko długości ścian, ale również wszystkich przekątnych.

Zalety sufitów napinanych

Sufity napinane posiadają wiele plusów, które czynią z nich godną konkurencję dla bardzo popularnych sufitów podwieszanych, wykonywanych z płyt gipsowo-kartonowych. Należą do nich:

  • Szybkość montażu – w zależności od wielkości pomieszczenia zamontowanie sufitu napinanego może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Jest to znacznie mniej, niż w przypadku sufitu podwieszanego, którego ukończenie zajmuje nawet kilka dni. Ponadto prace instalacyjne są czyste i można je przeprowadzić w umeblowanym wnętrzu.
  • Antyelektrostatyczność – dzięki tej właściwości sufity nie przyciągają kurzu ani innych zabrudzeń, zatem utrzymanie ich w czystości jest bardzo proste. Jeśli istnieje taka potrzeba, sufit można umyć z pomocą wody i zwykłych środków czystości.
  • Wodoodporność – sufit jest odporny na działanie wody, a ponadto utrzymuje temperaturę otoczenia, zatem nie skrapla się na nim para wodna.
  • Lekkość – tworzywo, z którego wytwarza się sufity napinane jest bardzo lekkie, zatem nie powoduje ono obciążeń stropu.

Najważniejszym plusem sufitów napisanych jest fakt, że pozwalają one maskować niedoskonałości stropu, obniżać jego wysokość oraz uzyskać bardzo ciekawe efekty wizualne, np. w połączeniu ze znajdującym się ponad nimi oświetleniem. Wszystko to sprawia, że znacząco podnoszą one estetykę wnętrza, w którym są montowane.

Regulamin korzystania z serwisu