abazur-do-lampy

Stylowy abażur ozdobą każdego pomieszczenia

Wystrój danego wnętrza nie tylko świadczy o osobowości jego mieszkańców, ale także w dużej mierze odpowiedzialny jest za ich nastrój. Nie jest bowiem żadnym odkryciem, że lubimy przebywać w gustownie urządzonych pomieszczeniach. Ogromną rolę w kreowaniu wyglądu wnętrza odgrywają modne i eleganckie dodatki. Mogą być nimi m.in. abażury, które doskonale sprawdzą się w roli ozdoby.

Moda na abażury

Lampy to nieodzowny element wykończenia każdego wnętrza. Można montować je na ścianach i na suficie, a także ustawiać na meblach i podłodze. Ich urok w dużej mierze wynika z interesującego wyglądu.

Tak jak i w przypadku ubrań, fryzur czy makijażu, we wnętrzarstwie również moda zmienia się co sezon. Ważną część tej dziedziny stanowi oświetlenie, dzięki któremu można budować nastrój poszczególnych pomieszczeń. Odpowiednio dobrane, efektowne lampy, mogą dodatkowo stanowić mocny akcent dekoracyjny.

Od jakiegoś czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania nie tylko samymi lampami, ale też ich oryginalnymi abażurami, kloszami oraz oprawami. Choć ten element dekoracji wnętrza wydaje się niepozorny, to w rzeczywistości drzemie w nim ogromny potencjał. Dzięki dużym, kolorowym kloszom można bowiem w prosty sposób ożywić i dodać charakteru każdemu pomieszczeniu – zauważa nasz rozmówca reprezentujący sklep Kolorowe Kable.

Czym jest abażur?

Abażur, zgodnie z definicją, to forma osłony, dzięki której światło emitowane przez żarówkę jest tłumione i nie razi nas w oczy, jednocześnie zasłaniając samą żarówkę i elementy oprawy oświetleniowej, które nie są zbyt estetyczne. Innymi słowy, abażur jest funkcjonalnym produktem zapewniającym mieszkańcom komfort przebywania w pomieszczeniach rozświetlonych przy pomocy sztucznego światła.

Ciekawe abażury mają także pełnić funkcję dekoracyjną. Produkuje się je z różnych materiałów, zarówno z tkanin, jak i papieru czy tworzyw sztucznych. Można nadawać im różne formy, zaczynając od ściętych stożków, przez kwadraty, kule i prostokąty, aż po walce. Wybierać można między wieloma modelami, różniącymi się między sobą wzornictwem, kolorystyką i stylistyką, dzięki czemu każdy można znaleźć abażur idealnie dopasowany do konkretnego wnętrza.

Jako, że abażury mogą być częścią zarówno lamp wiszących, jak i stojących, istnieją ich różne wymiary, co pozwala na dopasowywanie ich do konkretnych typów oświetlenia. Dużą zaletą abażurów jest możliwość ich szybkiej wymiany – dzięki niej można niewielkim kosztem zupełnie odmienić charakter każdej lampy.

Podsumowując, abażury to nie tylko funkcjonalne części lamp, ale także interesujące elementy dekoracyjne. Można wybierać między modelami jednobarwnymi, prostymi i gładkimi, a pofałdowanymi, wielokolorowymi i bogato zdobionymi. Jednak podczas wybierania abażurów do swoich wnętrz warto przede wszystkim dopasować je do stylistyki poszczególnych pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu