W jaki sposób urządzić małą łazienkę

Małe mieszkania to prawdziwe wyzwanie zarówno dla projektantów wnętrz, jak i osób, które żyją w nich na co dzień. Szczególnie problematyczna może okazać się aranżacja niewielkiej łazienki. W tym pomieszczeniu muszą znaleźć się określone sprzęty, bez których nie da się obejść. W jaki sposób rozsądnie i praktycznie zagospodarować małą przestrzeń łazienkową?

Nie dziel małej przestrzeni!

Powyższa zasada dotyczy nie tylko łazienek, ale w ogóle wszystkich małych pomieszczeń. Każda ścianka, przegroda czy parawan oznacza zarówno ograniczenie ruchów, jak i optyczne obciążenie wnętrza – będzie się ono wydawało jeszcze ciaśniejsze. Im mniej grodzonej przestrzeni, tym większa wygoda i lepszy efekt wizualny. Tylko jak to zrobić?

To, że w małej łazience najczęściej nie ma miejsca na wannę, nie ulega wątpliwości – mówi ekspertka z firmy Piękno Łazienek.Dlatego zalecamy prysznice. Jednak kabina jest wysoka i osłonięta, a to „kradnie” przestrzeń.

W małej łazience lepszym rozwiązaniem będzie odchylana osłona, przejrzysty parawan zamykający prysznic tylko z jednej strony albo zupełna rezygnacja z osłony natrysku i brodzika. Woda jest wówczas odprowadzana dzięki odpowiedniemu spadkowi podłoża.

Im mniej stojących sprzętów, tym lepiej

W małej łazience liczy się każdy centymetr sześcienny. Dlatego warto rozważyć sprzęty podwieszane zamiast stojących. Miska sedesowa oraz meble, które nie stykają się z podłożem, nie tylko optycznie odciążają wnętrze, ale też dają możliwość wykorzystania wolnej przestrzeni. Pod wiszącą szafką może znaleźć się np. pralka. Gdyby mebel był stojący, zabrałby sporo miejsca. Dzięki zastosowaniu wieszanych mebli i sprzętów można na 100% wykorzystać każdy metr kwadratowy w ograniczonym wnętrzu.

W walce o przestronność niewielkiej łazienki sprzymierzeńcem będą też instalacje w zabudowie ściennej. Spłuczka zabiera miejsce i sprawia, że sedes musi być mocniej wysunięty. Zdecydowanie lepiej schować ją w ścianie.

Zrezygnuj z bogatego wzornictwa

Wpływ na odbiór przestrzeni mają też wzory. W małej łazience lepiej zrezygnować z drobnych i rozbudowanych wzorów. Mogłyby one wprowadzić wrażenie chaosu i jeszcze większej ciasnoty. Zamiast nich lepiej zdecydować się na proste wzory o większych motywach, a najlepiej zupełnie z nich zrezygnować na rzecz jednorodnych płaszczyzn.

Warto pamiętać, że jasne barwy optycznie powiększają wnętrze i dodają mu lekkości. Zamiast dobierać skomplikowane wzory, lepiej zagrać światłem i zdecydować się np. na liczne jego źródła. Efekt przestrzenności można spotęgować, wykorzystując duże lustro.

Regulamin korzystania z serwisu