google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html

Piec wolnostojący w salonie zamiast kominka, czy warto?

Wiele osób nie wyobraża sobie przytulnego salonu bez kominka. Niestety, nie w każdym salonie można taką konstrukcję postawić ze względu na nieadekwatną konstrukcję budynku. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być kupno pieca kominkowego, lepiej znanego jako tradycyjna koza. Czy warto jednak zdecydować się na taki zakup? Jakie są jego zalety? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Czym jest piec kominkowy?

We współczesnych kominkach ze względów bezpieczeństwa oraz w celu poprawy parametrów spalania stosuje się tak zwane wkłady kominkowe, czyli wykonane ze stali bądź żeliwa komory z przeszkleniem. To właśnie w nich rozniecany jest ogień. Aby móc użytkować wkład, konieczne jest wykonanie dla niego specjalnej, najczęściej murowanej obudowy. Piec kominkowy to swego rodzaju odpowiednik wkładu, który jednak nie wymaga montażu wewnątrz obudowy. Podobnie jak wkład wykonywany jest ze stali lub żeliwa (dostępne są również wersje kaflowe) i zamykany za pomocą drzwiczek z przeszkleniem, przez które widać płonący w środku ogień. Jakie są zalety tego rozwiązania i czy warto w nie zainwestować?

Prosty montaż urządzenia

Istotną zaletą pieca kominkowego jest fakt, że jego montaż jest dużo prostszy. Nie wymaga on obudowania, ponieważ stanowi kompletną konstrukcję, którą wystarczy ustawić w pomieszczeniu i w prawidłowy sposób podłączyć do przewodu kominowego odprowadzającego spaliny. Takie rozwiązanie niesie za sobą dwie korzyści. Po pierwsze koszt postawienia pieca jest mniejszy, ponieważ nie płacimy za wykonanie obudowy, wymagające materiałów oraz odpowiednich umiejętności. Po drugie – piec jest lżejszy niż cały kominek, dlatego można go postawić bez dodatkowego wzmacniania stropu w budynkach wielopiętrowych. Po trzecie – piece są stosunkowo niewielkie, zmieszczą się właściwie w każdym salonie i nie zajmą wiele miejsca. Po czwarte – o ile nie wymagają tego wewnętrzne przepisy wspólnoty mieszkaniowej, na montaż pieca nie musimy uzyskiwać specjalnej zgody. Istotne jest jedynie wykonanie inspekcji komina przed i po montażu urządzenia.

Elegancki wygląd

Kolejnym plusem pieców kominkowych jest ich bardzo przyjemny dla oka, elegancki wygląd. Dlatego idealnie sprawdzą się we właściwie każdym salonie, dosłownie i w przenośni ocieplając jego wnętrze. Rynek pieców kaflowych jest bardzo rozbudowany, w ofercie firm takich jak Airhot znajdziemy urządzenia utrzymane zarówno w bardziej tradycyjnej, jak i współczesnej stylistyce.

Dodatkowe źródło ciepła

Piece kominkowe nie są w stanie zapewnić dostatecznej ilości ciepła do ogrzewania całego domu lub mieszkania, mogą jednak stanowić jego dodatkowe źródło w najmroźniejszych okresach. W większości modeli pali się dość tanimi paliwami, takimi jak pellet, brykiet lub drewno, co przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania. Na rynku obecne są również piece zasilane gazem, które zgodnie z przewidywaniami ekspertów będą zdobywać coraz większą popularność.

Regulamin korzystania z serwisu