Meble do salonu. Witryny i kredensy.

Umeblowanie salonu to nie tylko kanapa, fotele i stolik kawowy. Urządzając salon warto pamiętać o wstawieniu do niego kredensu lub witryny. Wiele osób myli te meble ze sobą – jakie są między nimi różnice i do czego mogą się nam przydać?

 Ekspozycja kosztowności

Termin witryna wywodzie się z francuskiego słowa vitrine. Podobnie jak witryna sklepowa, z którą termin ten kojarzony jest najczęściej, witryna do salonu służy przede wszystkim do eksponowania zamkniętych w niej drogocennych przedmiotów, np. unikatowych porcelanowych naczyń, kryształów, figurek etc. W tym celu jej drzwiczki są przeszklone. Często witrynę myli się z tzw. serwantką. Różnica między tymi meblami tkwi w stopniu zabudowy obu mebli.

– Witryny to meble najczęściej podzielone na dwie części – wyjaśnia specjalista sklepu Italiastyle.pl – Górna, przeszklona część przeznaczona jest do ekspozycji kosztowności, dolna z kolei jest całkowicie zabudowa i podobnie jak kredens przeznaczona do przechowywania dużych ilości naczyń. Serwantka z kolei posiada przeszklenie na całej swej wysokości, poza drzwiami przeszklone są również ścianki boczne, z tyłu zaś znajduje się lustro.

Kredens

Kredens w salonie pełni funkcję głównie użytkową – jest to duży mebel skrzyniowy, w którym przechowuje się wszelkiego rodzaju sprzęty stołowe, m.in. naczynia. W przeszłości używany był również do chowania w nim zamkniętych potraw, sprawdzonych jako nie zatrute. Stąd właśnie pochodzi jego nazwa, bowiem łacińskie credo oznacza „wierzę”. Pierwotnie kredens miał formę pojedynczej, zamykanej od frontu skrzyni, z czasem jednak wyewoluował do obecnej formy, czyli podwójnego meble z podstawą i nadbudówkę, często również przeszkloną. Tym, co różni przeszklone kredensy od witryny to rozmiar – zwykle są one dużo szersze, bardziej masywne. Mimo, że ich głównym zadaniem jest przechowywanie różnych sprzętów, może one również stanowić istotną dekorację pomieszczenia.

– Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę walory estetyczne kredensy podczas wyboru mebli do salonu – radzi przedstawiciel Italiastyle.pl – Meble tak masywne natychmiast zwracają uwagę i są w stanie zdominować przestrzeń swoim wyglądem. Źle dobrany kredens od razu zepsuje wystrój wnętrza.

Jak wybrać kredens lub witrynę?

Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór kredensów i witryn do salonu. Przed kupnem warto zwrócić uwagę na ich:

  • Wielkość – powinny one być dostatecznie duże, aby spełniać swoją funkcję, ale jednocześnie nie zastawiać nadmiernie przestrzeni
  • Kolorystykę – kolor mebla to kwestia indywidualna, warto jednak wybrać taki, który będzie komponował się z resztą wyposażenia, zbyt jaskrawy kontrast może zaburzyć harmonię wnętrza
  • Styl – tu również musimy trzymać się klucza, który narzuca nam wnętrza. Kredens stylizowany na antyk raczej średnio będzie pasował do wnętrza utrzymanego w minimalistycznym klimacie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu