Lampa podłogowa i sofa – funkcjonalna część salonowa

Salon spełnia funkcje reprezentacyjną oraz wypoczynkową. Niezależnie od tego, czy pomieszczenie to jest przestronne i o otwartej przestrzeni, czy skromne i mające wydzieloną strefę sypialnianą, znajduje się w nim miejsce na sofę. Tuż obok niej potrzebne jest oświetlenie, aby rodzinny relaks, odpoczynek w pojedynkę lub spotkanie w sprawach zawodowych przebiegały w odpowiedniej atmosferze. Najlepszy duet […]

Salon spełnia funkcje reprezentacyjną oraz wypoczynkową. Niezależnie od tego, czy pomieszczenie to jest przestronne i o otwartej przestrzeni, czy skromne i mające wydzieloną strefę sypialnianą, znajduje się w nim miejsce na sofę. Tuż obok niej potrzebne jest oświetlenie, aby rodzinny relaks, odpoczynek w pojedynkę lub spotkanie w sprawach zawodowych przebiegały w odpowiedniej atmosferze.

Najlepszy duet do salonu? Sofa i lampa podłogowa. To sprawdzone połączenie, gwarantujące funkcjonalność oraz pożądaną estetykę. Jak wybrać ten typ oświetlenia?

Sposób użytkowania salonu

Na wstępie warto uwzględnić fakt, z jaką częstotliwością oraz w jakich celach najczęściej użytkowana jest część salonu, w której znajduje się sofa. Innego bowiem oświetlenia wymaga strefa przeznaczona głównie do relaksu, odmiennego, gdy na równi służy do odpoczynku oraz spotkań w celach zawodowych, a także innego, jeśli w grę wchodzi głównie funkcja reprezentacyjna. Pewne jest zaś, że w każdej z tych roli sprawdzi się lampa podłogowa wybrana z oferty sklepu https://lampy.it/.

Lampa podłogowa – z wysięgnikiem czy bez?

Na rynku można znaleźć lampy podłogowe na wysięgniku bądź o klasycznej, prostej, średnich rozmiarów konstrukcji. Pierwsza opcja jest niezwykle efektowna pod względem estetyki. Nie brakuje jej również funkcjonalności, dlatego sprawdzi się w dowolnej strefie salonowej, niezależnie od jej głównego przeznaczenia. Trzeba jednak zwrócić uwagę na rozmiar oświetlenia podłogowego na wysięgniku – jest ono bowiem duże, obszerne, dlatego najlepiej sprawdza się w salonie przestronnym, także tym o otwartej przestrzeni.

Klasyczne konstrukcje, które mają przeciętne rozmiary, można umieścić nawet w niewielkim salonie. I w tym przypadku mówimy o modelu, który doskonale spełni swoje funkcje w salonowej strefie reprezentacyjnej lub tej służącej przede wszystkim relaksowi.

Liczba punktów świetlnych

Lampy podłogowe mogą posiadać jeden, dwa lub więcej punktów świetlnych. Te z jednym są idealne, gdy w grę wchodzi rozświetlenie całej strefy z sofą w roli głównej, jednak bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia zadaniowego.

Lampa podłogowa o dwóch punktach świetlnych – jednym skierowanym ku górze i drugim umieszczonym na giętkim ramieniu, oświetli całą strefę, a ponadto doświetli mniejsze fragmenty przestrzeni. To opcja do strefy reprezentacyjnej lub łączącej walory części wypoczynkowej z reprezentacyjną.

A może jeszcze większa liczba punktów świetlnych? Lampy podłogowe o licznych punkcikach świetlnych zazwyczaj kuszą nietypową, bardzo oryginalną konstrukcją. Są równie praktyczne, jednak tu na prowadzenie wysuwa się ich estetyka. Świetnie się prezentują w salonach wyposażonych w nowoczesne i eleganckie sofy ze sklepu iHome24.pl.

Barwa, natężenie i kierunek padania światła

Mając już wybrany konkretny model lampy podłogowej, pozostaje zadecydować o parametrach oświetlenia – barwie, natężeniu oraz kierunku padania światła. Od tego bowiem zależy nie tylko efekt wizualny, ale i wygoda korzystania z omawianej części salonu. Uwzględniając powyższe wskazówki uda się znaleźć rozwiązanie szyte na miarę.

Regulamin korzystania z serwisu