fototapeta-salon

Jak zmienić aranżację salonu za pomocą fototapety?

Niektórym Polakom fototapety wciąż kojarzą się z kiepskiej jakości materiałami i kiczowatymi widoczkami, którymi w imię przełamania PRL-owskiej szarości za wszelką cenę ozdabiano salony na początku lat 90. Obecnie jednak fototapety to wysokogatunkowy produkt roztaczający przed nami praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne, z czego korzysta coraz więcej zarówno projektantów, jak i „zwykłych” użytkowników.

 

Słowo „zwykłych” nie bez powodu zostało tu ujęte w cudzysłów. Każdy bowiem, kto decyduje się na ozdobienie swego salonu fototapetą, niemal z definicji jest człowiekiem oryginalnym, pragnącym się wyróżnić. Pozwala na to nie tylko bogactwo dostępnych wzorów, ale także możliwość udekorowania ściany powiększonym zdjęciem czy grafiką z własnych zasobów.

Fototapeta z własnym obrazem

Wybierając ten wariant, mamy 100-procentową gwarancję, że udekorowany tak salon nabierze niepowtarzalnego charakteru. Musimy tylko pamiętać, że niezależnie od tego, czy na fototapecie znaleźć ma się zdjęcie ze wspaniałych wakacji, czy fotografia bliskiej osoby lub ukochanego pupila, obraz powinien być przygotowany w odpowiednio dużej rozdzielczości, by prezentował się bez zarzutu. Wiele salonów z fototapetami – jak choćby szczecińska Kraina Barw – służy w tym zakresie fachowym doradztwem i z pewnością pomoże nam dobrać właściwe parametry.

Nie każdy jednak dysponuje odpowiednio dużym talentem w dziedzinie fotografii. Nie jest to jednak problem, gdy do wyboru mamy setki, a nawet tysiące gotowych wzorów fototapet. Zdecydowanie się na tylko jeden z nich może zresztą stanowić najtrudniejszy etap – sam montaż fototapety jest już bowiem tak prosty, że poradzi z nim sobie nawet osoba średnio zaprawiona w wykończeniowych bojach.

Dobór wzoru do wnętrza

Aby ułatwić sobie nieco zadanie wyboru najlepszego motywu, możemy wziąć pod uwagę kilka rzeczy istotnych z punktu widzenia aranżacji wnętrz. Jeśli chcemy ozdobić salon bardzo przestronny, śmiało postawmy na żywe barwy i duże plamy koloru, np. w postaci zdjęć makro. Pomieszczenia zbyt małe mogłyby zostać nimi przytłoczone.

Na niezbyt imponujących metrażach sprawdzą się za to świetnie pełne oddechu i światła panoramy miast czy naturalne pejzaże, a także kompozycje utrzymane w stonowanych odcieniach, w tym w sepii i czarno-białe. Najlepszym sposobem na dodanie wnętrzu głębi i poprawienie tym samym jego proporcji, jest zastosowanie tzw. fototapety 3D, czyli takiej, która optycznie „przedłuża” pomieszczenie. Przykładem może być ciągnąca się po horyzont uliczka, coraz częściej spotyka się też specjalnie zaprojektowane, geometryzujące motywy abstrakcyjne, które idealnie odnajdą się w nowocześniejszych aranżacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu