Lampy w salonie

Jak przy pomocy oświetlenia optycznie powiększyć salon?

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w pomieszczeniach. Ma nie tylko wymiary praktyczny: odpowiednio dobrane lampy mogą być elementem dekoracyjnym, a właściwie zastosowane źródła światła tworzą odpowiedni klimat. Przy pomocy oświetlenia możliwe jest również optyczne powiększenie salonu – wystarczy tylko kilka trików, by nawet najmniejszy pokój wydawał się większy!

Salon jest ważną częścią każdego domu lub mieszkania. To tu spędzamy większość wolnego czasu, przyjmujemy gości, jemy posiłki, odpoczywamy i oglądamy telewizję. Ważne jest więc odpowiednie oświetlenie – nie tylko dopasowane do różnych aktywności, ale również nadające pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Salon powinien być kameralny i przytulny, a jednocześnie nie powinien sprawiać wrażenie zbyt małego. Niewielki salon bez problemu możemy powiększyć optycznie. Nie tylko za pomocą odpowiednio dobranych kolorów i dodatków, ale również oświetlenia.

Gra światła i cieni

Aby małe pomieszczenie wydawało się większe bardzo istotne jest wykorzystanie gry światła i cieni. Do optycznego powiększenia światła powinno być jak najwięcej. Dobrze jest rozmieścić w salonie kilka źródeł światła, zamiast jednego centralnego, pamiętając również o miejscach zacienionych. Salon zazwyczaj naturalnie dzieli się na kilka stref. Przestrzeń stołu dobrze oświetlić nisko powieszoną lampą o neutralnym lub chłodnym świetle. Przepuszczający światło abażur nie spowoduje mocnego odcięcia, doświetlając jednocześnie znajdującą się wokół przestrzeń.

Jeśli zdecydujemy się na centralną lampę pośrodku salonu również wybierzmy taką z półprzezroczystym kloszem, z jasnym i chłodniejszym światłem. Pamiętajmy, że im niższy sufit, tym wyżej powinna wisieć lampa. Do małych salonów może sprawdzić się płaski plafon lub oświetlenie punktowe w postaci opraw do zabudowy. O ile strop nie jest bardzo nisko dobrym rozwiązaniem może być sufit podwieszany z lampami podtynkowymi – w ten sposób będzie równomierne podświetlony. Na łączeniu ściany i sufitu można zamontować również profile LED, które dadzą wrażenie przestronności.

Kolor ma znaczenie

Istotny jest również kolor. W głównych źródłach światła lepiej zamontować żarówki o chłodnej lub neutralnej barwie. Do lamp dodatkowych, na przykład przy kanapie, można zastosować światło ciepłe, sprzyjające odpoczynkowi. Chłodniejsze światło będzie odbijało się od ścian, sufitu i przedmiotów bardziej intensywnie niż przygaszone, ciepłe światło. Połączenie zimnych i ciepłych kolorów sprawi, że pomieszczenie będzie wydało się większe, a jednocześnie nadal pozostanie przytulne.

Zwróćmy na to uwagę również w przypadku wyboru klosza. Lampa o jasnej barwie będzie lepiej odbijała światło. Jeżeli zależy nam jednak na ciemniejszym odcieniu dodatków wybierzmy lampę z jasnym wnętrzem. Do rozpraszania światła lepiej sprawdzą się klosze szklane, mleczne lub przezroczyste, a także klosze papierowe. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również abażury ażurowe, w przypadku których ciemny kolor nie będzie przeszkodą dla światła.

Zmiana proporcji pomieszczenia

Za pomocą oświetlenia można również zmienić proporcje salonu. Jeśli jest on długi i wąski skierujmy światło na dłuższą ze ścian – w ten sposób osiągniemy wrażenie szerszego pomieszczenia. Optyczne podniesienie sufitu osiągniemy dzięki oświetleniu skierowanemu w górę. W tym celu można wykorzystać kinkiety umieszczone na dłuższej ścianie i skierowane w stronę sufitu lub stojące lampy. Należy jednak pamiętać, by światło umieścić powyżej linii wzroku.

Dobrym pomysłem jest również podkreślenie półek oraz wnęk za pomocą oświetlenia punktowego. Do zaakcentowania krótszych ścian sprawdzą się kinkiety skierowane w górę i w dół oraz źródła światła tuż pod sufitem wzdłuż ściany, skierowane w dół. Doskonale sprawdzą się również świetlne listwy umieszczone symetrycznie po obu stronach salonu.

Optyczne powiększenie salonu zapewni również niewielka lampka stojąca na parapecie tuż przy oknie. W ten sposób uzyskamy wrażenie otwarcia salonu na zewnątrz.

Mniej znaczy lepiej

Odpowiednie oświetlenie to nie wszystko. Nie uzyskamy zadowalającego efektu, jeśli lampa będzie ciężka i przytłaczająca. W tym przypadku mniej znaczy lepiej. Zamiast ciężkich i dużych lamp wybierzmy kilka mniejszych, delikatnych i smukłych modeli. Duży wybór idealnych lamp do salonu znajdziemy w ofercie sklepu Światło-Cienie. Doskonale sprawdzą się dostępne w ofercie plafony i niewielkie reflektory, oświetlenie do zabudowy oraz kinkiety. Lampy stojące powinny być smukłe, bez dużych i ozdobnych abażurów. Dzięki temu unikniemy efektu przeciążenia przestrzeni. Nie musimy wybierać lamp minimalistycznych – nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać model nieco bardziej ozdobny. Jednak w niewielkim salonie lepiej sprawdzi się żyrandol z kilkoma błyskotkami, niż bogato zdobiony kryształowy klosz.

Regulamin korzystania z serwisu