Stół w salonie

Jak dobrać stół do salonu?

Wybór odpowiedniego stołu do salonu ma wpływ na codzienny komfort użytkowania mieszkania przez domowników. Przy stole nie tylko spożywa się posiłki, ale dodatkowo przyjmuje się gości i prowadzi się rozmowy. Ten niezbędny sprzęt służy też czasem dzieciom do odrabiania prac domowych czy napisania czegokolwiek. Jak dobrze dobrać stół do jadalni, aby był funkcjonalny?

Rozmiar oraz kształt stołu w salonie

Wielkość stołu na ogół zależy od metrażu całego pomieszczenia. Im większy salon, tym bardziej można sobie pozwolić na wielki mebel tego typu. Jednak jeżeli w jadalni jest już spory stół, przy którym rodzina je posiłki, to nie ma najmniejszego sensu powtarzać tego samego rozwiązania w salonie, zwłaszcza że oba te pomieszczenia zwykle są w bezpośrednim sąsiedztwie. Dlatego jeden stół w jadalni zupełnie wystarczy, a w salonie świetnie sprawdzi się mały i niski stolik kawowy, ustawiony przy kanapie lub fotelach.

Kształty stołów do salonu bywają bardzo różne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Na przykład stół okrągły nadaje się do małych pomieszczeń, jednak dobrze, gdy postawi się go w miejscu centralnym. Jeżeli natomiast umieścisz go pod ścianą, nie zyskasz w ten sposób wiele wolnej przestrzeni.

Prostokątny stół pasuje do pomieszczenia, które będzie również pełniło rolę jadalni. Natomiast owalny pozwoli posadzić przy nim jeszcze więcej osób. Poza tym brak ostrych kantów będzie na pewno doceniony przez osoby z małymi, ruchliwymi dziećmi.

Stół kwadratowy nadaje się do małych pomieszczeń, można go postawić przy ścianie, a ponadto ta forma pasuje do małych wariantów kawowych.

Niezależnie od specyfiki danego pomieszczenia, zawsze dobrym rozwiązaniem jest wykonanie stolika na wymiar. Tego typu usługi świadczą dobre firmy, takie jak EWODD, gdzie fachowcy doradzają w kwestii doboru mebli do danego metrażu mieszkania czy domu. Dzięki zamówieniu na wymiar możemy dostosować wszystkie parametry pod swoje wymagania, w tym wysokość stołu, wielkość blatu, grubości nóg i materiału, a także określić charakterystykę samego materiału, np. wybrać jego wybarwienie czy rodzaj wykończenia. 

Z jakich materiałów wykonane są stoły do salonu?

Głównym materiałem na stoły jest drewno, przy czym najbardziej efektownie prezentuje się drewno lite. Warto przy tym pamiętać, że aby stół mógł służyć jak najdłużej, konieczna jest jego odpowiednia impregnacja wykonywana regularnie. Najlepszym sposobem, by całkowicie zabezpieczyć strukturę drewna, jest jego polakierowanie. W dzisiejszych czasach można to robić w wykończeniu matowym, co powoduje, że lakier jest praktycznie niewidoczny. Zabezpiecza on przy tym stół na wypadek rozlania cieczy, np. wina, tak by drewno jej nie absorbowało i nie dochodziło do powstawania nieestetycznych plam.

Drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i zdrowe. Taki stół, nawet jeżeli nie jest przykryty obrusem, wygląda elegancko. Niektóre gatunki drewna są solidne, a meble z nich zrobione nierzadko służą całym pokoleniom. Niestety sprzęty z litego drewna bywają kosztowne.

Bardzo często stół do salonu zrobiony jest z metalu lub jego połączenia ze szkłem. Takie rozwiązanie pasuje do małych stolików kawowych. Tego typu meble najczęściej komponują się z nowoczesnym stylem. Bardzo modne aktualnie są stoliki zbudowane zarówno z drewna, metalu, jak i szkła. Świetnie wpisują się one w nowoczesny styl wnętrza.

Regulamin korzystania z serwisu