meble do salonu

Jak dobierać meble do salonu? Porady i sugestie

Salon jest miejscem, w którym spotykają się wszyscy domownicy, a także goście. Stanowi on bardzo często najważniejsze i największe pomieszczenie w całym domu, w którym można się zrelaksować i wypocząć po ciężkim dniu. Z tego względu, jego aranżacja powinna być dobrze przemyślana. Ważne jest, aby urządzić salon komfortowo i zgodnie z upodobaniami. Wybierając meble do tego pomieszczenia, coraz częściej stawia się na wolnostojące komody czy regały na książki, a także na przeszklone witryny. Obecnie, coraz rzadziej można spotkać meblościanki, które zajmują zbyt wiele przestrzeni. W jaki sposób dobrać odpowiednie meble do salonu?

Wybór mebli a styl pomieszczenia

Salon powinien odzwierciedlać preferencje mieszkańców. Jeżeli podoba nam się nowoczesny wystrój wnętrz, to w takim samym stylu powinny być meble. Najważniejszym elementem pokoju dziennego jest sofa. Dlatego popularne są tu duże, atrakcyjne estetycznie modele, które podkreślają rolę tego mebla w pomieszczeniu. Do sofy można dobrać fotele o podobnej stylistyce.

Do najmodniejszych barw pokojowych mebli należą te nasycone, jak np. butelkowa zieleń czy granat. Modnym rozwiązaniem są także meble w kolorze żółtym lub pudrowym różu, które królują od kilku sezonów wśród mebli i dodatków. Meble, które będą uzupełnieniem salonu w nowoczesnym stylu to m.in. stolik kawowy w oryginalnym kształcie oraz regały i komody o ostrych i wyrazistych krawędziach.

Dopasowanie mebli do przestrzeni

Poza osobistymi upodobaniami, przy wyborze mebli do salonu powinno kierować się podstawowymi kryteriami, dotyczącymi jego użyteczności i estetyki.

Jak mówi specjalista z salonu meblowego Kera Meble: Wybór mebli powinien być uzależniony od wielkości przestrzeni. Jeśli salon ma dużą powierzchnię i jest otwarty na kuchnię, daje to dużą możliwość co do wyboru wielkości i koloru mebli. Meble w dużej przestrzeni mogą wydawać się mniejsze niż w rzeczywistości. W związku z tym, najlepiej dokładnie wymierzyć ściany przed dokonaniem zakupu. W małych pokojach dziennych, najlepiej sprawdzą się meble w kolorze ścian o transparentnych lub lustrzanych powierzchniach, które powiększą optycznie pomieszczenie.

Meble do salonu – jaki kolor wybrać?

Jeżeli ściana w salonie posiada np. tapetę ze wzorami, warto będzie zdecydować się na prostsze meble o stonowanych i spokojnych barwach. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się meble w odcieniach brązu oraz beżu. W przypadku ścian o jednolitych i stonowanych kolorach, można dodać charakteru pomieszczeniu, dzięki wybraniu mebli o żywych i wyrazistych kolorach. Meble w kolorze białym rozjaśnią przestrzeń, a także dadzą pełną dowolność przy urządzaniu reszty przestrzeni.

Meble do salonu najlepiej dobierać wedle własnych upodobań. Warto jest zastanowić się, w jakim stylu ma być urządzony pokój dzienny, co ułatwi dokonanie właściwego wyboru. Dobrze jest także zwrócić uwagę na wielkość przestrzeni, aby móc odpowiednio zagospodarować cały salon.

Regulamin korzystania z serwisu