Jak dobrać rolety wewnętrzne do salonu?

Rolety w ostatnim czasie stały się bardzo popularną alternatywą dla tradycyjnych zasłon czy przez wiele lat dominujących na rynku żaluzji. Są funkcjonalne, wygodne w montażu i obsłudze, mogą również posiadać bardzo wysoką wartość estetyczną. Z poniższego tekstu dowiemy się co brać pod uwagę przy wyborze rolet do salonu.

Rodzaje rolet

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod rozwagę jeśli myślimy o powieszeniu w oknach naszego salonu rolet, jest dobór odpowiedniego ich rodzaju – mówi specjalista z firmy Pliseo.

Tych możemy wyróżnić kilka, między innymi:

  • Rolety klasyczne – nazywane również wolnowiszącymi. Montuje się je najczęściej na ścianie lub suficie nad wnęką okienną, choć możliwie jest również mocowanie bezpośrednio do ramy.
  • Mini rolety – to odmiana rolet klasycznych. Zasadniczą różnicą jest fakt, że jedna roleta przesłania jedynie jedną szybę, a nie całą ramę okienną. Ponadto mini roletę montuje się w wygodny sposób za pomocą zaczepów nakładanych na skrzydło okienne.
  • Plisy – ten rodzaj rolet zyskuje coraz większą popularność. Przybierają one formę harmonijki, którą można uchylać zarówno od dołu, jak i od góry.
  • Rolety dzień-noc – ten ciekawy rodzaj rolet pozwala w bardzo precyzyjny sposób ograniczać ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza. Składają się one z dwóch warstw, wykonanych z pasów cienkiej i grubej tkaniny, które przy rozwijaniu i zwijaniu nachodzą na siebie.
  • Rolety rzymskie i austrackie – stanowią połączenie rolet z zasłonami, w praktyce przypominające nieco kurtynę. Uszyte są z bardzo estetycznych tkanin, przy podnoszeniu tkanina nie nawija się na rolkę, lecz układa w fałdy.

Który rodzaj rolet wybrać?

Skoro już mniej więcej wiemy, jakie typy rolet znajdziemy w ofercie rynkowej, pora zastanowić się, który z nich będzie najlepiej spisywał się w naszym salonie. Bierzmy pod uwagę takie kwestie jak:

  • Nasłonecznienie wnętrza – salony zwykle znajdują się od strony południowej, jednak ich nasłonecznienie nie musi być przez to wysokie, np. z powodu drzew. Zastanówmy się, czy chcemy, by nasz salon miał duży dostęp do światła i dobierzmy tkaninę rolety do naszych wymogów. Rolety klasyczne mogą być wykonywane z materiałów, które nie tylko blokują światło, ale również odbijają promieniowanie podczerwone, dzięki czemu we wnętrzu panuje chłód.
  • Estetyka – rolety to nie tylko ochrona przed słońcem, ale również ważny element wystroju wnętrza. Dlatego tak ważny jest ich wygląd. We wnętrzach klasycznych najlepiej spiszą się rolety rzymskie, często wykonane z bardzo wzorzystych tkanin – do salonów utrzymanych w nowoczesnym stylu polecane są raczej plisy i rolety dzień-noc, charakteryzujące się prostą, lecz wciąż estetyczną formą.
  • Funkcjonalność – warto upewnić się, czy mechanizm montowania, obsługi rolet oraz ich konserwacji spełnia nasze wymagania. Jeśli np. nie lubimy kiedy roleta na uchylonym oknie łopocze przy podmuchach wiatru, warto zainwestować w rolety w kasetach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu