Rolety czy żaluzje – który wybór lepszy?

Rolety i żaluzje są alternatywą dla zasłon okiennych, choć mogą ich uzupełnieniem. Wspólną cechą rolet i żaluzji jest możliwość dopasowania do każdego rodzaju okien, niezależnie od ich wielkości i kształtu. Bez problemu znajdziemy osłony w standardowych rozmiarach okien, a w razie potrzeby, możemy skorzystać z usług wykonywania osłon na wymiar. Możemy przy tym wybierać w szerokiej palecie barw i dopasować osłony do aranżacji wnętrza.

Podobieństwa i różnice

Pierwsza różnica między roletami a żaluzjami dotyczy materiałów, z których są wykonywane. Rolety produkowane są zwykle z tkanin wysokiej jakości (len, bawełna), z tworzyw sztucznych lub z ich mieszanek. Większość z nich pokryta jest specjalną warstwą, tzw. apreturą, która chroni je przed nadmiernymi zabrudzeniami, utratą barwy pod wpływem promieni słonecznych czy wilgocią.

Żaluzje produkowane są przede wszystkim z aluminium, pokrywanego specjalną powłoką, odbijającą promienie słoneczne. Wykonywane są również z tworzyw sztucznych i materiałów skóropodobnych, a także z drewna czy bambusa. Te wykonane z naturalnych surowców idealnie wpasowują się w każde wnętrze, nadając mu ciepły i przytulny klimat.

Aranżacja wnętrza

Jeśli zależy nam na bogatej aranżacji okna – warto postawić na rolety rzymskie lub weneckie. Podczas podnoszenia tkanina tych rolet zwija się, tworząc efektowne drapowania, które z powodzeniem mogą zastąpić zasłony i firany. Ciekawą opcją od niedawna goszczącą na rynku osłon okiennych są rolety plisowane. Zaciągamy je tradycyjnie od dołu, ale także od góry, dzięki czemu uzyskujemy efekt zazdrostek i doświetlamy pomieszczenie z zewnątrz. Coraz większą popularnością cieszą się rolety dzień-noc, wykonane z dwóch rodzajów, poziomych pasów – jedne przepuszczają światło, drugie je tłumią. Dzięki sterowaniu ich ruchem względem siebie, kontrolujemy dopływ światła do wnętrza.

To tylko niektóre z propozycji osłon okiennych. Co wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań, stylu w jakim urządzone są wnętrza, kolorystyki ścian. Warto mieć na uwadze to, że rolety są wygodniejsze pod względem utrzymania czystości, choć wymyślono już sprytny sposób czyszczenia żaluzji – specjalne szczotki z wypustkami.

A może coś na zewnątrz?

A może zdecydować się na osłony umieszczane na zewnątrz budynku? Jak mówi ekspert z firmy Plastixal:

Dobre rolety zewnętrzne skutecznie chronią okna przed zanieczyszczeniami i wpływem warunków atmosferycznych. Zapewniają dobrą izolację termiczną budynku – latem zapobiegają jego nagrzewaniu się, zimą nadmiernemu ochładzaniu. Warto pamiętać również o tym, że stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem.

Rolety o wzmocnionej konstrukcji i trwałości będą przeszkodą dla potencjalnego włamywacza, a przy tym wykonane są z wyjątkową starannością i dbałością o estetykę, dzięki czemu stają się ozdobą okna.

Do dużych przeszkleń, tak popularnych w nowoczesnym budownictwie, zalecane są żaluzje fasadowe, które ograniczają bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego na wnętrze budynku, a przy tym pozwalają na zachowanie komfortu naturalnego oświetlenia. Stanowią zarówno element dekoracyjny, jak i funkcjonalny – wpływają na oszczędność energii i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynków. 

Regulamin korzystania z serwisu