oświetlenie-ścienne

Rola oświetlenia ściennego w aranżacji wnętrz

Ze stwierdzeniem, że światło ma olbrzymie znaczenie dla naszego samopoczucia, zgodzi się chyba każdy. Niedobór światła słonecznego zimą sprawia, że stajemy się osłabieni i tracimy witalność. Dlatego warto szukać sposobów na wprowadzenie rozmaitych źródeł oświetlenia do pomieszczeń, w których spędzamy większość czasu. To właśnie one sprawiają, że wnętrza stają się ciepłe i przytulne.

W większości polskich domów i mieszkań w charakterze głównego źródła światła występują lampy sufitowe. Stylowe żyrandole i bardziej nowoczesne lampy wiszące są niezwykle praktyczne  – pozwalają rozświetlić całe pomieszczenie za pomocą dotknięcia jednego przycisku. Z kolei oświetlenie ścienne w aranżacji wnętrz jest ważnym elementem dekoracyjnym.

Budujemy klimat wnętrza światłem

Choć główne, górne źródło światła rzeczywiście jest niezwykle funkcjonalne, nie zawsze pozwala osiągnąć efekt nastrojowości. Bardzo intensywne, chłodne oświetlenie pokoju sprawia, że wnętrze jest wygodne, jednak niekoniecznie tworzy klimat do wypoczynku. Chcąc operować światłem tak, by zmieniać atmosferę wnętrza w zależności od samopoczucia i potrzeby chwili, warto pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach.

Niezwykle eleganckim sposobem na ciepłego, przytulanego, a nawet romantycznego klimatu w pokoju jest sięgnięcie po oświetlenie ścienne ukryte za listwami i gzymsami. Takie rozwiązanie nie wymaga  gruntownej przeróbki istniejących przegród konstrukcyjnych – wszystkie dodatkowe elementy możemy wykonać w prosty sposób, wykorzystując nowoczesną sztukaterię.

Mamy tu na myśli konkretnie listwy i gzymsy oświetleniowe z lekkiego tworzywa, za którymi można ukryć np. taśmy ledowe. Przykładem tego typu rozwiązań jest kolekcja Luxxus Orac Decor, dostępna np. w sklepie Lesprit.pl. Poszczególne elementy z kolekcji można mocować do ścian za pomocą kleju montażowego, nie będzie więc potrzebny nawet żaden profesjonalny sprzęt.

Oprawy oświetleniowe w formie listw i gzymsów mają jeszcze jedną ważną zaletę. Dostępne są w uniwersalnym, białym kolorze, dzięki czemu komponują się z większością klasycznych wnętrz, ale można też malować je na dowolne barwy. Dzięki temu oprawa może zlewać się w całość ze ścianą, nawet jeśli nie jest ona biała lub w ciekawy sposób z nią kontrastować, co podkreśli charakter dekoracyjny tego elementu i sprawdzi się doskonale przede wszystkim w nowoczesnych aranżacjach.

Światło LED w twoim domu

Jak ustaliliśmy wcześniej, montaż oświetlenia ściennego jest doskonałym sposobem na złagodzenie charakteru wnętrza. Miękkie, pośrednie światło, jakie dają świetlówki LED ukryte za listwą oświetleniową, pozwoli swobodnie poruszać się w pomieszczeniu nocą, ale nie będzie nazbyt jaskrawe i rażące. Oznacza to, że stworzy piękne tło np. dla romantycznej kolacji czy podczas wieczoru filmowego. Co więcej, sięgając po technologię ledową możemy wybierać w szerokiej gamie świetlówek o różnej intensywności i barwie światła.

Oświetlenie ścienne może też służyć uwydatnieniu istotnych elementów dekoracyjnych, takich jak obrazy, plakaty czy inne ozdoby wiszące. Takie oprawy oświetleniowe są więc jedną z metod na podkreślenie oryginalnych pamiątek z wakacji czy interesujących okazów z twojej domowej kolekcji sztuki w subtelny i nienachalny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu