Rodzaje schodów wykorzystywanych we wnętrzach

Schody wewnętrzne, to przede wszystkim ważny ciąg komunikacyjny i element łączący kondygnacje w pomieszczeniach wielopoziomowych. Często również atrakcyjny element wnętrza. Z całą pewnością powinny być bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Istnieje kilka rodzajów schodów, które możemy wykorzystać w naszym wnętrzu i dopasować do przestrzeni jaką możemy na nie przeznaczyć.

Schody jedno-, dwu- lub trójbiegowe

Bardzo popularne są schody jednobiegowe proste. Jeden bieg oznacza jeden ciąg stopni schodów, bez przerw, zakrzywień czy odchyleń w drodze z jednej kondygnacji na drugą. Są łatwe do wykonania i tanie, ale zabierają dużo miejsca. Są też dość męczące w użytkowaniu z powodu braku możliwości odpoczynku na tzw. spoczniku. Dlatego sugeruje się, aby łączyć za ich pomocą niskie kondygnacje, mogą np. prowadzić na antresolę. Z drugiej strony jednak ich zaletą są stopnie jednakowej szerokości.

Schody dwubiegowe są podzielone spocznikiem. W zależności od układu, mogą być proste (spocznik znajduje się w połowie drogi, a drugi bieg schodów rozpoczyna się za nim, bez zmiany kierunku), zwykłe (biegi schodów są równoległe) i łamane (biegi są prostopadłe). Analogicznie do schodów dwubiegowych wygląda przebieg w schodach trójbiegowych. Te rozwiązania częściej stosowane są w dużych i wysokich przestrzeniach, ponieważ zajmują dużo miejsca.

Schody zabiegowe

Mniej miejsca niż modele ze spocznikiem, zajmują schody zabiegowe. Mają one półokrągły kształt, dlatego stopnie na łuku zmieniającym kierunek schodów mają zróżnicowaną szerokość. Stopnie w kształcie klinów, są szersze od strony ściany. Wąska część stopni uniemożliwia wygodne postawienie stopy, z tego względu tego typu schodów nie poleca się do pomieszczeń, w których często przebywają dzieci, osoby starsze, czy osoby z trudnościami w poruszaniu się.

Efektowną wersją schodów zabiegowych są schody wachlarzowe. Mają większy wewnętrzny promień krzywizny, tak aby stopnie w swojej najwęższej części, mogły mieć wygodną dla stopy szerokość (przyjmuje się minimum 16 cm). Ten wariant wymaga zdecydowanie większej przestrzeni.

Schody dla małych przestrzeni

Schody spiralne (kręcone, kręte) zajmują najmniej miejsca, wymagają jednak uważnego użytkowania, ponieważ są strome. Budowane są zazwyczaj na planie koła lub kwadratu. Wprowadzają do wnętrza poczucie lekkości i są atrakcyjną aranżacją wnętrza. Wiele osób zastanawia się, czy ich lekka konstrukcja nie wpływa na wytrzymałość. Jak mówi ekspert z firmy Melagu, mającej w swej ofercie tego typu schody:

Schody kręcone od dobrego producenta niczym nie ustępują schodom zwykłym. Poprawnie wykonane i zamontowane są bardzo trwałe i mocne. Ich ogromną zaletą jest to, że można je kupić gotowe i samodzielnie zmontować.

Dla najmniejszych, najbardziej ciasnych pomieszczeń, doskonałym rozwiązaniem są schody kacze. Ich stopnie, mają standardową szerokość tylko z jednej strony, z drugiej są zwężone, dzięki czemu mogą na siebie zachodzić. Idealnie sprawdzają się jako wejścia na antresole, poddasza i wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczającej przestrzeni.

Regulamin korzystania z serwisu