google-site-verification: googledefc8dffffb14155.html

Prysznic czy wanna – co wybrać?

Zachowanie należytego poziomu higieny osobistej to jeden z głównych czynników decydujących o naszym zdrowiu – ma również wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani przez nasze otoczenie. To, że w praktycznie każdym mieszkaniu lub domu znajduje się wanna lub prysznic, wiele mówi o poziomie ucywilizowania naszego społeczeństwa. W praktyce jednak wykańczając mieszkanie często spotykamy się z dylematem – co wybrać? Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Prysznic, czyli oszczędność miejsca i wody

Kabiny prysznicowe dawniej często kojarzone były jako alternatywa dla łazienek zbyt małych, by ustawić w nich wannę. Oszczędność miejsca to oczywiście ich istotna zaleta, jednak nie jedyna – w rzeczywistości posiadają one mnóstwo plusów i przez to są rozwiązaniem równoważnym z wannami. Po pierwsze korzystanie z prysznica jest dużo bardziej korzystne z punktu widzenia czasu i pieniędzy. Do pełnego umycia się wystarczy już kilka minut – zużywamy przy tym dużo mniej wody, niż biorąc kąpiel w wannie. Bardzo ważną zaletą kabin prysznicowych jest fakt, że są one odpowiednie dla osób z ograniczeniami ruchowymi – niepełnosprawnych i starszych. Osoby takie mogą myć się w nich nawet na siedząco, nie ma problemu z wejściem i wyjściem z kabiny o własnych siłach. Kabiny prysznicowe nie są jednak pozbawione pewnych wad. Myjąc się w pozycji stojącej ryzykujemy możliwość poślizgnięcia się na śliskiej powierzchni brodzika, jednak można to ryzyko zminimalizować stosując specjalne maty. Nie jest to również zadowalające rozwiązanie dla osób szukających metod relaksu – choć współczesne prysznice mogą być wyposażane w dodatki takie jak bicze wodne, to nastawione są głównie na szybkie mycie.

Wanna, czyli dwa w jednym

Wanny przeznaczone są do montażu w łazienkach o dostatecznie dużej powierzchni. Żeby się w nich umyć niekoniecznie należy wypełniać je wodą – powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest montaż nad wanną pałąka do mocowania główki prysznica oraz zasłonek z tworzywa sztucznego lub specjalnych szklanych kurtyn. Dzięki temu wanna może na co dzień służyć jako kabina prysznicowa, od czasu do czasu zamieniając się w centrum relaksu, w którym możemy wziąć gorącą przyjemną kąpiel – szczególnie jeśli wyposażona jest w funkcję jacuzzi lub bicze wodne. Oczywiście w tym drugim przypadku musimy liczyć się ze znacznym zużyciem wody. Wanny, poza tym, że zajmują dużo miejsca, to ponadto nie są odpowiednie dla osób z problemami ruchowymi – wynika to z faktu, że żeby wejść do środka należy przekroczyć dość wysoki rant. Ponadto o ile brodziki prysznicowe często są formowane i zabezpieczane w taki sposób, żeby minimalizować ryzyko poślizgnięcia i upadku, o tyle w przypadku wanien takich zabezpieczeń praktycznie się nie stosuje.

Od czego zależy wybór?

To, czy zdecydujemy się na postawienie w łazience wanny lub kabiny prysznicowej nie jest uwarunkowane żadnymi zewnętrznymi wymogami – mówi przedstawiciel firmy MartivW wielu przypadkach zależy od naszych indywidualnych potrzeb, upodobań oraz stanu zdrowia, czasami również o rozmiaru i rozkładu łazienki. Jeśli posiadamy dwa takie pomieszczenia w naszym domu lub mieszkaniu, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy skorzystali z obu tych rozwiązań. Dzięki temu zadowolimy wszystkim domowników.

Regulamin korzystania z serwisu