Projektowanie biura. O czym należy pamiętać?

Wydaje się, że wystarczy krzesło, biurko, szafka – i już mamy biuro. W pewnym sensie tak jest, ale by biuro było naprawdę zaprojektowane, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Część w nich wynika z obowiązujących przepisów BHP (oświetlenie, wymiary pomieszczeń) część ze zdrowego rozsądku, indywidualnych potrzeb i oczekiwań +osoby/firmy, dla której powstaje konkretny projekt.

Projektowanie biura a przepisy

Rozporządzenie  Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 26 września 1997 r. określa najważniejsze elementy, które trzeba uwzględnić projektując biuro. Ważne jest odpowiednie oświetlenie (bierze się pod uwagę i światło naturalne i sztuczne), przestrzeń zapewniająca swobodę i wygodę poruszania się pracownikom, zadbanie o odpowiednią wentylację i zapobieganie wilgoci, zapewnienie właściwej temperatury.

By zaplanować biuro dla pracowników trzeba wziąć pod uwagę przepisy BHP  – wyjaśnia specjalista z firmy Jumar II z Morawicy – i starać się zapewnić optymalne warunki do pracy większej liczbie osób. Projektując biuro dla klienta indywidualnego w większym stopniu możemy się kierować się jego indywidualnymi sugestiami, choć  oczywiście elementarne zasady ergonomii, zdrowego rozsądku i estetyki obowiązują zawsze.

Oświetlenie i wentylacja w dobrze zaprojektowanym biurze

W miejscu, w którym pracownik wykonuje swe obowiązki ponad cztery godziny na dzień konieczne jest naturalne światło. Im większe okno bądź inna forma przeszklenia, tym więcej dziennego światła, co wpływa nie tylko na zdrowie, ale i na ograniczenie kosztów, bo w dzięki większym oknom w mniejszym zakresie posiłkujemy się światłem elektrycznym. W oknach niezbędne są rolety, pozwalające regulować ilość dostępnego światła i gorącego powietrza (latem), ważna jest możliwość bezpiecznego otwierania okna, by móc wentylować pomieszczenie, gdy wymaga tego cały sesyem wentylacji. Oświetlenie elektryczne musi być zgodne z Polskimi Normami, być dostosowane do rodzaju pełnionego stanowiska. Konieczna jest wentylacja mechaniczna (z uwzględnieniem wspomnianej roli okien) lub klimatyzacja. Najwyższa temperatura nie jest określona w przepisach wprost, przyjmuje się, że jest to 30 stopni Celsjusza, najniższa temperatura to 18 stopni.

Przestrzeń biura

Projektując biuro należy pamiętać, że według przepisów każdy pracownik powinien mieć do swojej dyspozycji 13 m ². Oczywiście nie dosłownie, to metraż wolnej objętości pomieszczenia przypadającej na osobę.  Jeśli w pomieszczeniu pracują więcej niż cztery osoby, wymagana wysokość biura to minimum trzy metry.

Regulamin korzystania z serwisu