Podstawowe błędy popełniane przy aranżacji łazienek

Aranżacja łazienki nie należy do najprostszych zadań. Na niewielkiej bowiem przestrzeni pomieścić musimy nie tylko niezbędne w łazience sprzęty, lecz również różnego rodzaju szafki i akcesoria. Aranżację tego pomieszczenia powinniśmy przemyśleć już na etapie projektowania. Wtedy zaplanujmy płytki: ich kształt i kolorystykę oraz dobierzmy oświetlenie. Jakie podstawowe błędy popełniamy przy aranżacji łazienek?

 

Podstawowe błędy popełniane przy aranżacji łazienek związane są zarówno z ich wykończeniem, czyli na przykład źle dobranymi płytkami, jak i nieprawidłowym doborem elementów aranżacji wnętrza, na przykład luster. Sprawdź, jakich błędów powinniśmy unikać.

Dobór płytek

Podstawowym błędem w aranżacji łazienki jest nieprawidłowy dobór płytek. Często wybieramy jasne, matowe płytki podłogowe, podczas gdy to właśnie one są najtrudniejsze w utrzymaniu czystości. Unikajmy także białych fug; po latach szarzeją, przez co pomieszczenie przestaje być estetyczne. Nie zapominajmy, że do łazienki powinniśmy wybierać przede wszystkim płytki antypoślizgowe.

Inny błędem jest dobieranie wyjątkowo ciemnych płytek do małych łazienek, co dodatkowo optycznie ją pomniejsza, podobnie jak płytki obfitujące w ciężkie wzory.

Meble łazienkowe

Kolejnym błędem będzie nieodpowiedni dobór mebli oraz sprzętów. Pierwszą zasadą będzie dobór sprzętów do mebli, czyli na przykład umywalki do szafki. Meble łazienkowe powinny być przede wszystkim praktyczne, lecz równocześnie nie można zapominać o ich estetyce. Zamiast zatem wybierać sprzęt i ceramikę od dwóch różnych producentów, zdecydujmy się na jednego dostawcę.

Kompleksowe wyposażenie łazienek oferuje swoim klientom renomowana firma Domeko.

Zły dobór lustra

W łazience najważniejszym elementem będzie niewątpliwie lustro. Tymczasem zbyt mało uwagi poświęcamy zarówno jego wyglądowi, jak i sposobowi zawieszenia. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrane i  właściwie ustawione będzie w stanie powiększyć nawet najmniejszą łazienkę.

Według ekspertów górna krawędź lustra powinna kończyć się co najmniej 180cm nad podłogą i być odpowiednio wysoko zawieszona nad umywalką. W ten sposób nie będzie ulegała ona ciągłemu zachlapaniu.

Oświetlenie

Kolejnym, podstawowym błędem, jaki popełniamy przy aranżacji łazienki, jest bazowanie wyłącznie na jednym źródle światła, podczas gdy powinno ich być kilka. Oświetlenie sufitowe to podstawa; powinno być jak najbardziej naturalne i oświetlać całe pomieszczenie. Niemniej ważne będzie dodatkowe oświetlenie boczne przy lustrze, które powinno padać na całą twarz, nie powodując cieni.

Na koniec warto wspomnieć, że często umieszczamy w łazience zbyt dużo sprzętów, nie pozostawiając nawet skrawka wolnej podłogi. Chcąc uniknąć wrażenia chaosu i bałaganu, starajmy się jak największą ilość przedmiotów ukryć i pochować w szafkach. Dla tych, pozostających na wierzchu dobrym rozwiązaniem będą plastikowe kosze różnych rozmiarów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu