Płytki gresowe w praktyce. Co warto o nich wiedzieć?

Płytki gresowe doskonale nadadzą się do wykończenia łazienki, kuchni czy korytarza. Równie dobrze sprawdzą się na balkonie i na tarasie, ze względu na swoją mrozoodporność i absorcpcję niewielkiej ilości wody. Wytrzymałe i solidne, posłużą nam przed długie lata. Ponadto płytki gresowe są łatwe w czyszczeniu i odporne na zabrudzenia. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 

Gres jest rodzajem płytki ceramicznej, powstałej na skutek stopienia. Produkuje się go z kwarcu, kamienia oraz kaolinu, poddaje prasowaniu pod wysokim ciśnieniem, a następnie wypala w wysokiej temperaturze.

Gres zawdzięcza swoją popularność specyficznym i unikatowym właściwościom. Jest twardy, wytrzymały i podatny na obróbkę mechaniczną. Nie ulega zarysowaniom oraz uszkodzeniom, a także jest odporny na ścieranie, spowodowane długotrwałym użytkowaniem. Najbardziej popularne są płytki gresowe  o grubości od 6 mm do 30 mm i wymiarach od 25×25 mm do 600×1200 mm.

Jakie rodzaje gresu wyróżniamy?

Gres techniczny

Najbardziej wytrzymały i jednocześnie najmniej dekoracyjny rodzaj gresu. Wyjątkowo odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, najlepiej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje wzmożony ruch: w garażach, warsztatach czy magazynach. Idealny na podłogi tarasowe lub balkonowe.

Szeroki wybór płytek gresowych, a także płytek ceramicznych czołowych światowych i rodzimych producentów oferuje swoim klientom sklep internetowy mersi.pl.

Gres szkliwiony

Gres szkliwiony to gres najbardziej dekoracyjny, ze względu na pokrycie jego powierzchni barwnikami oraz szkliwem. Szeroka gama kolorystyczna oraz oryginalne wzornictwo sprawiają, że idealnie sprawdzi się do wykańczania reprezentacyjnych wnętrz, takich jak salon czy pokój dzienny. Sprawdzi się także w kuchni oraz łazience. Twardy, odporny na ścieranie i zabrudzenia, nie wytrzymuje silnych uderzeń. Odporny na brud, nada wnętrzu luksusowy i szlachetny wygląd.

Gres polerowany

Ten typ materiału zalecany jest do pomieszczeń stosunkowo najmniej eksploatowanych, takich jak salony, halle czy sale konferencyjne. Swój wyjątkowo estetyczny wygląd zawdzięcza polerowaniu po wypaleniu.

Jest on nieco bardziej podatny na zabrudzenia w stosunku do pozostałych rodzajów gresu, a także charakteryzuje go wyższy stopień śliskości. Płytki gresowe polerowane wymagają także impregnacji, która ma na celu przedłużenie trwałości oraz ułatwienie utrzymania ich powierzchni w czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu