Parapety granitowe czy marmurowe? Na które rozwiązanie się zdecydować?

Parapety granitowe czy marmurowe? Na które rozwiązanie się zdecydować?

Zwieńczeniem montażu nowej stolarki okiennej zawsze jest mocowanie parapetów. Te, które znajdują się na zewnątrz, mają za zadanie ułatwić odprowadzanie deszczówki. Z kolei parapety wewnętrzne stanowią estetyczne wykończenie wnęki okiennej, dodatkowo tworząc przestrzeń dla ustawiania rozmaitych elementów dekoracyjnych i nie tylko. Jakie materiały sprawdzą się najlepiej do wykonania tych elementów architektonicznych?

Kamienny parapet zewnętrzny

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór materiału na parapet zawsze powinna być oczywiście funkcjonalność. Parapety zewnętrzne muszą być odporne na stałe oddziaływanie zmiennych warunków pogodowych, a więc na operowanie silnego słońca, ale też na mróz, deszcz, śnieg, a nawet grad.

Najtańsze parapety zewnętrzne wykonuje się z blach. Takie rozwiązanie zapewnia względnie dobrą odporność. Niestety, choć odprowadzanie wody faktycznie jest możliwe, takie parapety nie prezentują się najlepiej. Pod wpływem słońca ich kolory szybko blakną, a wilgoć prowadzi do rdzewienia. Blaszany parapet może też okazać się uciążliwy. W czasie opadów mieszkańcom zawsze będzie towarzyszył hałas kropel uderzających o blaszaną powierzchnię.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, zarówno ze względów praktycznych, jak i estetycznych, jest wybór parapetu granitowego – przekonuje nasz rozmówca z Zakładu Kamieniarskiego Stanisław Guzik w Smardzowicach pod Krakowem. I nie bez przyczyny wskazujemy tutaj akurat na granit.

Granit to wyjątkowo odporny kamień. Nie groźne są mu uszkodzenia mechaniczne, nie osłabi go ani wilgoć, ani ostre słońce. Decydując się na zewnętrzny parapet z granitu, inwestor może mieć pewność, że jest to zakup na co najmniej kilkadziesiąt lat. Właściwie jedynym powodem do wymiany takich parapetów może być chęć zmiany estetyki budynku.

Kamienny parapet wewnętrzny

Kłopoty może natomiast sprawić wybór kamienia na parapet wewnętrzny. W tym przypadku mamy bowiem więcej możliwości. Pierwszym kandydatem znowu jest oczywiście niezawodny granit. Warto sięgnąć po niego przede wszystkim w kuchni. Na granitowym parapecie można bez obaw nie tylko ustawiać doniczki, ale nawet przesuwać rozgrzane garnki. Powierzchni nie zaszkodzi też żadna rozlana substancja – granit wystarczy wypolerować, by znów wyglądał jak nowy.

Kuszącą propozycję do wnętrz stanowią też kamienne parapety z marmuru. Ten kamień odznacza się przede wszystkim nietuzinkową urodą. Marmur dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, zwykle przybiera jaśniejsze odcienie i bardzo często zdobią go naturalne wzory z cieniutkich żyłek i smug. Elementy marmurowe we wnętrzach niewątpliwie nadają aranżacją wdzięku i wprowadzają atmosferę luksusu.

Należy jednak pamiętać, że marmur jest delikatniejszy od granitu. Nieco łatwiej go porysować, bywa też podatny na zabrudzenia. Dlatego parapety marmurowe przeznaczone są przede wszystkim do wnętrz reprezentacyjnych, jako przestrzeń do ustawienia bibelotów, ale nie intensywnego użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu