Okno obrotowe. Gdzie i kiedy się sprawdzi?

Okna obrotowe to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań z kategorii okien dachowych. Specyficzna konstrukcja takiego elementu pozwala na swobodne obrócenie profilu z szybą o 180 stopni wokół jednej z osi okna. Kiedy warto zainwestować w takie rozwiązanie, jakie są jego zalety oraz wady? Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziemy w poniższym artykule.

Charakterystyka okien dachowych

W przeciwieństwo do klasycznych okien, okna obrotowe pozbawione są zawiasów, które pozwalałyby na otwarcie ich na bok bądź uchylenie do góry. Otwarcie okna umożliwia specjalny mechanizm, pozwalający na obrócenie profilu z szybą wokół jednej z osi ramy – zazwyczaj jest to osi pozioma. Jeśli mechanizm znajduje się pośrodku ramy, profil można obrócić aż o 180 stopni.

Gdzie i kiedy warto zamontować okna obrotowe?

Okna obrotowe to rozwiązanie powszechnie stosowane w konstrukcjach dachowych. Dlaczego? Ponieważ jest ono znacznie wygodniejsze w użytkowaniu, niż zwykłe okno uchylne. Mechanizm obrotowy umożliwia nachylenie płaszczyzny szyby pod praktycznie dowolnym kątem, bez ryzyka, że okno zamknie się pod własnym ciężarem. Tradycyjne okna uchylne nie dają nam takie możliwości, ponieważ po zwolnieniu zamka musielibyśmy je otworzyć w pełni, co z jednej strony jest niewygodne – szczególnie przy oknach dość szerokich, z drugiej zaś stanowi zagrożenie dla konstrukcji okna.

Okna obrotowe sprawdzą się zatem szczególnie na zagospodarowanych poddaszach, gdzie istnieje konieczność częstego uchylania okien w celu wywietrzenia pomieszczenia – mówi przedstawiciel firmy Wiktorczyk.

Zalety i wady okien obrotowych

Mechanizm wygodnego otwierania okien osadzonych pod kątem odpowiadającym kąta nachylanie połaci dachowego to jeden z głównych atutów mechanizmu obrotowego. Kolejnym jest fakt, że okna tego typu bardzo łatwo utrzymać w czystości. Nie musimy wychodzić na dach, żeby umyć szyby po zewnętrznej stronie – wystarczy, że obrócimy okno o 180 stopni, byśmy zyskali wygodny dostęp do zewnętrznej powierzchni szyby. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że mechanizm obrotowy jest dużo prostszy, niż ten zastosowany w tradycyjnych oknach obrotowych, a przez to tańszy – przekłada się to na cenę całego okna. Nie da się jednak ukryć, że okna obrotowe mają również pewne wady. Najistotniejszą jest fakt, że przy otwarciu skrzydło okna będzie wychodzić poza obrys ramy – w takiej sytuacji należy uważać, żeby w nie nie uderzyć. Ponadto okno obrotowe zamontowane jest w połowie ramy, a zatem możemy mieć trudność, żeby przez takie okno wyjrzeć na zewnątrz.

Regulamin korzystania z serwisu