Okno jako element wystroju wnętrza

Dom bez okien nie istnieje. To one odgradzają, a zarazem łączą dwa środowiska: wewnętrzne i zewnętrzne. Zapewniają dostęp światła, pozwalają na dostęp świeżego powietrza i odgradzają od hałasów. Stanowią także ozdobę całego budynku i są niezwykle istotnym elementem wystroju wnętrza. Dlatego powinniśmy wybierać okna o wysokim standardzie, które odznaczają się również trwałością i funkcjonalnością. Jakie to okna?

Okna z PCV czy aluminium?

Pierwszy wybór, którego powinniśmy dokonać szukając okien do swojego domu, jest decyzja między oknami PCV a oknami aluminium. Które z nich będą się lepiej prezentować? Które z nich są ciepłe, stabilne, nie odkształcają się i charakteryzują się ładną stylistyką?
Okna z PCV mogą być idealnym rozwiązaniem dla miłośników skandynawskiego minimalizmu. Ich zaletą jest nowoczesny wygląd i możliwość wykończenia w jednolitej barwie, ale nie tylko. Mamy możliwość zastosowania okleiny drewnopodobnej w różnych odcieniach! Okna z PCV mają stalowe, solidne profile, są bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu. Nie wypaczają się, dlatego przez długie lata będą cieszyć nasze oczy. Mają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej i zapewniają maksymalny dostęp światła dziennego. Czego chcieć więcej?
Oknom z aluminium również nie można odmówić estetycznego designu. Podobnie jak okna z PCV, świetnie wpasowują się w nowoczesne wnętrza i stanowią kropkę nad i dla wystroju pomieszczeń.
Aluminium nadaje się do przeszkleń wielkogabarytowych i pozwala realizować najbardziej śmiałe projekty współczesnych budynków. Okna aluminiowe są nieco zimniejsze niż okna z PCV, ale z drugiej – bardzo sztywne i wytrzymałe, odporne na rdzę i lekkie. Poprawę ochrony cieplnej zapewniają uszczelki i wkładki z tworzywa umieszczane pomiędzy częściami aluminiowymi – dodaje nasz rozmówca z firmy Unitec Polska.
Ale materiał to nie wszystko! Dla wystroju wnętrza znaczenie ma również kolor okien.

Właściwy dobór koloru okien

Producenci okien dają nam dzisiaj niemal nieograniczony wybór w doborze koloru okien. W nowoczesnych wnętrzach ceni się stonowaną kolorystykę. Biel, beże i szarości to kolory, które dominują i powinny charakteryzować również ramy okienne. Dodają wnętrzom lekkości, sprawiają że wyglądają na bardziej przestrzenne.
Nie oznacza to, że okien o bardziej żywych, wyrazistych kolorach nie ma. Są i jeśli chcemy ożywić pomieszczenia – możemy wybierać ramy w bardziej efektywnych odcieniach, np. antracytu, granatu czy ciemnej szarości. Wybór należy do nas! Mamy możliwość dowolnej personalizacji okien. Pamiętajmy jednak, że takie mocne akcenty najlepiej prezentują się na monochromatycznym tle. Dobierajmy stolarkę okienną do wystroju poszczególnych pomieszczeń i elewacji budynku, a stworzymy spójną całość.

Stylistyka profili okien

Znaczenie dla wystroju wnętrza i estetyki pomieszczeń ma także stylistyka profili okiennych. Szczególnie duży wybór profili zapewniają nam okna aluminiowe. Pozwala to na tworzenie rozmaitych rozwiązań dopasowanych do potrzeb danego budynku. W nowoczesnych domach warto zastosować proste, wyraźnie zarysowane ramy, bez zbędnych zdobień powierzchni. Pasują do minimalistycznych wystrojów i świetnie komponują się z purystyczną formą mebli. Jeśli wolimy łagodne profile i klasyczne wzornictwo, również znajdziemy okna dla siebie. Producenci oferują różne warianty konstrukcyjne okien, aby każdy mógł dobrać rozwiązanie idealne do jego potrzeb i oczekiwań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu