Od koncepcji się zaczyna. Projektowanie wnętrz krok po kroku

Kiedy myślimy o tym, jak ma wyglądać wnętrze naszego nowego lokum – lub tego, które ma zostać dopiero poddane remontowi – najczęściej w wyobraźni widzimy ściany o konkretnych kolorach, układ mebli czy dodatki w postaci choćby dywanów i zasłon. Tak naprawdę jednak jest to zaledwie wisienka na czubku procesu aranżacji. Zanim przejdziemy do etapu dekorowania pomieszczeń w głowie, musimy pomyśleć jeszcze o wielu innych sprawach.

 

To właśnie dlatego między innymi projektowanie wnętrz warto powierzyć profesjonalistom. Zapoznawszy się na wstępie z naszymi potrzebami, oczekiwaniami i gustem, ale też charakterem (oraz oczywiście budżetem, jakim dysponujemy), pomogą nie tylko dobrać poszczególne elementy wystroju, tak by idealnie ze sobą współgrały, ale przede wszystkim zadbają o każdy szczegół sprawiający, że przestrzeń staje się funkcjonalna.

Projekt musi być praktyczny

Chodzić tu może na przykład o podzielenie jej na odpowiadające konkretnym celom strefy, czy to przy użyciu ścianek działowych, czy dzięki chociażby oświetleniu. Uwzględnić przy tym należy m.in. obecność wnęk, nisz czy skośnych stropów, a także to, na jakie strony świata wychodzą okna w danym lokalu – i maksymalnie wykorzystać potencjał światła dziennego. Na tym etapie koniecznie zaplanować trzeba też rozkład instalacji elektrycznej i sanitarnej, rozmieszczenie kontaktów itp. Doświadczenie eksperta pozwoli zrobić to efektywniej niż nasze przypuszczenia, jak „chyba będzie dobrze”.

Linijka w ręku zamiast miarki w oku

Wstępny projekt rozrysowany może zostać na zwykłej kartce papieru, zawierając zarówno elementy takie jak drzwi czy okna (koniecznie z kierunkiem ich otwierania), rzeczone instalacje oraz większe sprzęty RTV/AGD, jak i kluczowe meble. Należy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Pozwoli to uniknąć nam przykrych niespodzianek polegających choćby na tym, że wymarzone meble na danej przestrzeni po prostu się nie mieszczą.

Znacznie bardziej precyzyjnym narzędziem niż rysunek jest specjalistyczne oprogramowanie, jakim dysponujemy – tłumaczy przedstawiciel zajmującej się aranżacją wnętrz krakowskiej firmy Valent. – Umożliwia ono nie tylko wykonanie rzutu przedstawiającego układ pomieszczeń, ale też stworzenie wizualizacji, na którą łatwiej nanosić ewentualne poprawki dotyczące wykończenia – dodaje nasz rozmówca.

Lista zakupów i plan działania

Jeśli chodzi o tę ostatnią kwestię, to niezwykle ważnym etapem projektowania jest wybór konkretnych materiałów, elementów wyposażenia (np. okapu, wanny itp.) czy rozwiązań technologicznych. Tutaj znów nieoceniona okazuje się pomoc fachowca, który znacznie lepiej od nas zna rynek i zdejmie z naszych barków problem wertowania katalogów czy spędzania godzin w sklepach budowlanych.

Po uzyskaniu akceptacji projektant stworzy plan uwzględniający właściwą kolejność działań, jakie należy podjąć, by uzyskać wymarzony efekt. Nie ma przecież większego sensu malowanie ścian przed wymianą sieci elektrycznej albo wstawianie do wnętrza mebli przed malowaniem ścian. Musimy pamiętać o tym jakże ważnym kroku również wtedy, gdy koniecznie zechcemy zająć się projektowaniem wnętrz na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu