O czym pamiętać przy urządzaniu nowego mieszkania?

Urządzanie nowego mieszkania to zadanie szalenie ekscytujące, a dla wielu osób również przyjemne. Bardzo często wnętrza swoich upragnionych czterech kątów wyobrażamy sobie na długo zanim kupimy mieszkanie, toteż progi nowego lokum przestępujemy ze z góry ustalonym planem. W praktyce okazuje się, że zanim zaczniesz wypełniać swój dom meblami i dodatkami, warto zrewidować swoje pomysły.

We własnym domu powinieneś czuć się dobrze. Ty, a nie ktokolwiek inny, dlatego przenoszenie do wnętrza aranżacji prosto z katalogu rzadko zdaje egzamin. Ważną sprawą jest też podporządkowanie aspektu estetycznego mieszkania kwestii funkcjonalności. Nawet najwspanialsze dekoracje nie będą cię cieszyć, jeżeli przestrzeń nie będzie wygodna.

Funkcjonalność przede wszystkim

Etap wyboru mebli i ustawiania ich we wnętrzu nowego mieszkania powinna poprzedzać refleksja nad stylem życia. To, w jaki sposób spędzasz czas w domu, przekłada się na to, jakie sprzęty będą potrzebne, a które mogą tylko zawadzać. Jeśli ważną częścią życia jest dla ciebie gotowanie (być może w gronie rodzinnym lub ze znajomymi), istotne będzie zaplanowanie przestronnej kuchni. Z kolei w sytuacji, gdy dom to przede wszystkim tzw. sypialnia i miejsce relaksu przed telewizorem, warto skupić się na aranżacji salonu, być może kosztem zmniejszenia strefy kuchennej.

Kolejną bardzo ważną przestrzenią jest łazienka. Wybierając między wanną a prysznicem, singiel może kierować się wyłącznie swoimi upodobaniami. Natomiast dla rodziny z dziećmi ważne będzie wygospodarowanie miejsca na wygodne mycie malców i być może również przewijak. Dyskusyjna pozostaje też kwestia pralki. Standardowo w polskich domostwach ten sprzęt ustawia się w łazience. Jednak jeśli powierzchnia tego pomieszczenia nie jest wystarczająca, być może warto ustawić pralkę pod kuchennym blatem?

Stosunkowo najłatwiejsze w aranżacji są pomieszczenia sypialniane. Tu standardowo musi znaleźć się odpowiedniej wielkości łóżko i ewentualnie szafa bądź garderoba. Dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak komody, toaletki, fotele możesz wprowadzać do wnętrza, jeżeli pozwala ci na to metraż – podpowiada nasz rozmówca z inwestycji Osiedle Botanika w Krakowie.

Wszystko po kolei, czyli ustalamy priorytety

Zanim zaczniesz urządzać najbardziej prywatne przestrzenie, skoncentruj się na wnętrzach użytkowych. Najważniejsze są oczywiście kuchnia i łazienka, bez których nie da się przecież normalnie funkcjonować. Rozpoczęcie prac  aranżacyjnych od tych pomieszczeń ma jeszcze jedną ważną zaletę; zakup niezbędnej armatury, sprzętu AGD i wykonanie zabudowy kuchennej pozwoli ci zorientować się w realnych kosztach całego przedsięwzięcia i lepiej oszacować środki pozostałe na urządzenie innych wnętrz.

Jeżeli okaże się, że wydatki poniesione na początkowych etapach urządzania nowego mieszkania okazały się wyższe, niż planowałeś, nie panikuj i nie spiesz  się. Sprzęty, które kupujesz do swojego domu to inwestycja na lata, dlatego nie warto wybierać rzeczy niskiej jakości. Jeśli chwilowo nie stać cię na wymarzony fotel czy kredens, nie ma sensu kupować tańszego odpowiednika. Czasami lepiej kompletować wyposażenie powoli, niż wydawać na produkty troszkę tańsze, ale niespełniające twoich oczekiwań.

Co robić w przypadku, gdy urządzanie mieszkania nie jest dla ciebie przyjemnością? Najlepiej skontaktować się z profesjonalistą. W Krakowie znajdziesz wielu architektów wnętrz, którzy na podstawie twoich wymagań i przyjętego budżetu szybko zaaranżują idealne mieszkanie.

Regulamin korzystania z serwisu