Wykończenie wnętrza mieszkalnego

Najważniejsze elementy wykończenia wnętrz mieszkalnych

Po postawieniu fundamentów, ścian oraz dachu domu przychodzi czas na prace związane z wykończeniem wnętrz. To, w jaki sposób dane wnętrze jest wykończone, wpływa na ostateczny kształt i charakter mieszkania. Rzutuje także na atmosferę panującą w pomieszczeniu, a w konsekwencji też na samopoczucie jego mieszkańców. Dowiedz się, jakie są najważniejsze elementy wykończenia wnętrz i jaką pełnią one funkcję.

Okna i drzwi

Najważniejszym, a zarazem najdroższym elementem wykończenia wnętrz są okna. Mają one wpływ na temperaturę panującą we wnętrzu, co przekłada się na zdrowie mieszkańców budynku oraz wysokość rachunków za energię. Wykańczając dom, powinniśmy zatem zadbać o to, aby nasze okna były szczelne i wytrzymałe.  Dużą popularnością cieszą się okna PCV charakteryzujące się wysoką odpornością na wilgoć. Dobrą alternatywę dla nich stanowią okna drewniane.

Kolejnym elementem wykończeniowym są drzwi. Te wejściowe stanowią wizytówkę domu, dlatego powinny być estetyczne, a zarazem gwarantować nam poczucie bezpieczeństwa. Warto zwrócić także uwagę na ich parapety. Izolują one ścianę znajdującą się pod oknem i mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Parapety zewnętrzne powinny być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i warunki atmosferyczne.

Inne elementy wykończeniowe

Ważnym elementem wnętrz są podłogi. Do ich wykańczania często stosuje się płytki. Płytki na ogół montowane są w łazience oraz kuchni, ale znajdują zastosowanie także w innych pomieszczeniach – na przykład w pokoju gościnnym. W bogatej palecie dostępnych na rynku płytek z pewnością znajdziemy rozwiązanie pasujące do danego wnętrza i odpowiadające naszym preferencjom estetycznym. Alternatywą dla płytek mogą być panele lub deski z litego drewna.

W wykańczaniu wnętrz, szczególnie tych o niewielkiej powierzchni, często wykorzystuje się systemy przesuwne. Pozwalają one na zaoszczędzenie przestrzeni i ułatwiają zachowanie porządku. Przykładowym rozwiązaniem tego typu są drzwi chowane w ścianie.

Do prac wykończeniowych przeprowadzanych we wnętrzach mieszkalnych zalicza się również: montowanie gniazdek elektrycznych, instalację komina oraz wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Wykończenie wnętrz – pomoc fachowców

Prace związane z wykończeniem wnętrz możemy wykonać samodzielnie, jednak nie są one proste – wymagają pewnych umiejętności. Poszczególne rozwiązania muszą być tak dobrane, aby tworzyły spójną całość. Ważny jest także fachowy montaż, dzięki któremu dany element będzie w sposób optymalny pełnił swoje funkcje – mówi pracownik firmy „Piotr Grzelarczyk” z Gołuchowa, specjalizującej się w usługach budowlano-remontowych.

Dlatego, jeśli planujemy wykończenie domu lub mieszkania, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Opracują oni projekt, uwzględniając nasze preferencje i rzetelnie przeprowadzą wszystkie niezbędne prace – od początku do końca. Przygotują także szczegółowy kosztorys. Dzięki zatrudnieniu firmy świadczącej usługi wykończeniowe unikniemy błędów i usterek, jakie zdarzają się w przypadku samodzielnej realizacji.

Regulamin korzystania z serwisu