prace-wykonczeniowe

Na czym polegają prace wykończeniowe?

Budowa domu to długotrwały i dość skomplikowany proces, wymagający nie tylko pieniędzy i zdolnych fachowców, ale również odpowiedniego planowanie. Prace wykończeniowe to jego ostatni – i przez wielu uważany za najtrudniejszy – etap. To właśnie od przebiegu tych prac będzie zależał finalny efekt oraz w dużej mierze również nasz komfort życia w wymarzonym domu.

Co wchodzi w zakres prac wykończeniowych?

Pracami wykończeniowymi nazywamy cały zestaw różnych prac, których celem jest przystosowanie domu lub innego obiektu budowlanego do użytku – bez nich budynek jest jedynie prostą konstrukcją, której nie da się wykorzystywać zgodnie z jej przeznaczeniem. Wiele osób utożsamia prace wykończeniowe wyłącznie z malowaniem ścian, układaniem płytek czy montażem ceramiki łazienkowej. Te prace oczywiście zaliczają się do tak zwanej wykończeniówki, jednak stanowią jedynie jej drobną część. Poza nimi do prac wykończeniowych zalicza się również wykonywanie instalacji wewnętrznych budynku (elektryka, oświetlenie, ogrzewanie etc.) czy tak zwanej zabudowy lekkiej (np. sufitów podwieszanych).

Etapy prac wykończeniowych

Sam proces wykańczania domu czy mieszkania powinien przebiegać w odpowiednim porządku. Dzielimy go na kilka etapów:

  • Etap I – montaż podstawowych instalacji domowych. Kable, rury i przewody powinny zostać ukryte w ścianach lub pod powierzchnią podłogi
  • Etap II – wykonywanie podłóg i tynków
  • Etap III – zabudowa lekka i szpachlowanie
  • Etap IV – malowanie ścian, układanie glazury, montaż urządzeń (np. wanny, umywalek) oraz mebli kuchennych

Dlaczego zachowanie odpowiednie kolejności i zamykanie etapów przed przystąpieniem do dalszych prac jest tak ważne? Przede wszystkim aby oszczędzać czas i pieniądze. Wyobraźmy sobie przykładowo, że tynki i podłogi zostały wykonane jako pierwsze – aby wykonać instalacje trzeba będzie kuć ściany i zrywać podłogę, a następnie na nowo je ułożyć. Pracę, którą można wykonać raz, trzeba będzie wykonać ponownie, co oznacza stratę czasu i zupełnie niepotrzebne dodatkowe koszty.

Komu zlecać prace wykończeniowe?

Część prac wykończeniowych możemy wykonać samodzielnie – należy do nich między innymi malowanie, które jest pracą niewymagającą poza czasem żadnych szczególnych umiejętności. Niemniej jednak większość prac warto zlecić sprawdzonym ekipom, takim jak firma Mab-Bud. Duże doświadczenie i wysokie kwalifikacje specjalistów dają nam pewność, że prace zostaną wykonanie solidnie i sprawnie. Raczej unikajmy pomocy ze strony „fachowców”, którzy wykonują swoje usługi nielegalnie – istnieje duże ryzyko, że ich pracę trzeba będzie później poprawiać, co dla nas będzie oznaczać dodatkowe, niepotrzebne koszty.

Regulamin korzystania z serwisu