Montaż listew przypodłogowych krok po kroku

Listwy przypodłogowe to jeden z tych dyskretnych elementów wykończeniowych, które mimo niepozornego wyglądu, mogą w znaczny sposób wpłynąć na odbiór całego wnętrza. Montowane na złączeniu parkietu ze ścianą, pozwalają ukryć szczeliny dylatacyjne, chronią ściany przed zabrudzeniami i nadają pomieszczeniu elegancji.

Nowoczesne listwy przypodłogowe wykonane są najczęściej z lekkiego i mocnego tworzywa sztucznego – mówi ekspert ze sklepu internetowego Lesprit.

Wybierając listwy do mieszkania czy domu zwróćmy uwagę nie tylko na ich wygląd. Warto upewnić się, że konstrukcja listew umożliwi przeprowadzenie w ich wnętrzu przewodów elektrycznych.

Montaż listew przypodłogowych możesz przeprowadzić samodzielnie. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po listwy mocowane na klej lub szpachlę do sztukaterii. Do przeprowadzenia całej operacji będziesz potrzebował łomu i papieru ściernego (do usunięcia starych listew), miarki, piłki ręcznej, skrzynki uciosowej (opcjonalnie) oraz kleju montażowego (rodzaj odpowiedniego kleju zazwyczaj sugeruje producent listew).

Montaż listew krok po kroku

Jeżeli listwy mają zastąpić stare, które znudziły się domownikom lub nie pasują do nowego wystroju wnętrza, prace rozpoczynamy od usunięcia istniejących elementów. W tym celu najlepiej posłużyć się łomem, delikatnie podważając listwy od strony podłogi. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić parkietu zwłaszcza, jeśli jest on wykonany z drewna.

Kolejnym krokiem podczas wymiany listew podłogowych jest oczyszczenie ścian z resztek kleju i farb. Przy tej czynności najlepiej sprawdzi się zwykły papier ścierny. Choć jest najmniej przyjemny etap pracy, nie warto z niego rezygnować. Pominięcie tego kroku uniemożliwi dokładne i solidne zamocowanie nowych listew.

Następnym krokiem jest dokładne wymierzenie ścian, w celu dopasowania nowych listew. Na podstawie wykonanych pomiarów przycinamy nowe listwy do odpowiednich długości. Teraz przydatna okaże się ręczna piłka oraz skrzynka uciosowa.

Kąt przycięcia listew przypodłogowych uzależniony jest od tego, czy masz zamiar sięgnąć również po gotowe narożniki. Jeśli tak, przycinaj listwy pod kątem 90o. Jeśli rezygnujesz z narożników, przytnij listwy pod kątem 45o, aby elementy sąsiadujących ścian równo do siebie przylegały.

Ostatnim etapem montażu listew podłogowych jest mocowanie ich do ściany. Na tę część listwy, która będzie przylegała do ściany, ostrożnie nanieś klej montażowy, a następnie mocno dociśnij we właściwej pozycji. W celu podniesienia efektu estetycznego na zakończeniach listew warto zamontować specjalne zaślepki.

Regulamin korzystania z serwisu