Modne elementy wykończenia wnętrz. Przykłady rozwiązań

Jak zaaranżować domowe wnętrza? To pytanie zadaje sobie każdy, kto stoi przed wyzwaniem urządzenia własnych czterech kątów. Mimo że styl minimalistyczny święci ostatnimi czasy triumfy, sporo z nas przychylnie patrzy na estetyczne dekory, w tym sztukaterię budującą charakter i estetykę pomieszczeń. Na jakie elementy wykończenia wnętrz warto zwrócić uwagę? Które z nich pozostają modne i ponadczasowe?

Sztukateria w domowych wnętrzach

Detale sztukateryjne stosowane są w aranżacjach wnętrzarskich od wieków. Dawniej były wykonywane głównie z gipsu i stanowiły uzupełnienie prac rzeźbiarskich – z czasem jednak przekształciły się w sztukę niezależną, stanowioną na swoich własnych zasadach. Obecnie, nowoczesne dekoracyjne elementy wykończeniowe są wykonywane przede wszystkim z poliuretanu. Nie zatraciły przy tym swojego pierwotnego uroku. Wręcz przeciwnie, jeszcze go zyskały. Jak to możliwe? Ponadczasowość sztukaterii wynika głównie z jej wyjątkowej uniwersalności. Poszukując rozwiązań dla domu mamy do wyboru wiele rodzajów detali – listwy dekoracyjne, gzymsy czy też rozety. Wszystkie z nich sprawnie przełamują monotonię dużych płaszczyzn i poprawiają proporcje wnętrz.

Produkty wykończenia wnętrz w praktyce

Modne elementy sztukaterii są wykorzystywane zwłaszcza na sufitach. Świetny przykład stanowią gzymsy zaznaczające miejsce styku ściany z sufitem. Zamieszczone tuż pod nim, oprawiają pomieszczenie w symboliczne ramy. Bogato zdobione profile nadają wnętrzu wyszukania i elegancji. Warianty gładkie sprawdzają się m.in. w stylistyce nowoczesnej.

Sprawnie dobrana sufitowa listwa dekoracyjna sprawi, że ściany wydadzą się być wyższe. Profile dekoracyjne w postaci listew mogą być wykorzystywane również na samych ścianach, łamiąc granicę między płaszczyznami o kontrastujących kolorach bądź wzorach. Jednocześnie, w żadnym razie nie można zapominać o praktycznym znaczeniu dekoracji.

Przykładowo, listwy przypodłogowe maskują szczeliny dylatacyjne, pozwalają ukryć kable oraz chronią ściany przed zabrudzeniami. Listwy oświetleniowe, jak sama nazwa wyraźnie wskazuje, pozwalają rozplanować dodatkowy akcent świetlny pomieszczeń – podkreśla przedstawiciel firmy Lesprit, oferującej szeroki wybór dekoracji wnętrzarskich dla domu.

Inne przykłady rozwiązań dekoracyjnych na które warto zwrócić uwagę? Chociażby rozety czy kopuły. Wyszukana sztukateria w postaci kopuł zda egzamin na sufitach. Forma rozet sprawdzi się z powodzeniem także na płaszczyznach pionowych. Będzie efektownie współgrać z kryształowym żyrandolem, ale i dopasowanym oświetleniem ściennym.

Ograniczenia w wykończeniu wnętrz? Tylko w wyobraźni!

Bogactwo wzorów i możliwość indywidualizacji rozwiązań (m.in. dzięki przymiarom do cięcia) sprawia, że sztukateria do wnętrz pozostaje w modzie i wciąż zyskuje grono sympatyków. Nie chodzi tylko o wymienione już elementy dekoracyjne ale i wiele innych, do których należy sztukateria w postaci zworników i wsporników, nisze i panele ścienne czy profile parapetowe. Efektownymi dekorami mogą zostać otoczone nawet drzwi i okna. Jedynym czynnikiem ograniczającym jest własna wyobraźnia i wyczucie stylu.

Regulamin korzystania z serwisu