Metraż mieszkania. Jak wybrać rozsądnie?

Wielkość mieszkania jest jednym z tych czynników, które bierzemy pod uwagę przy kupnie nowego mieszkania od dewelopera lub z rynku wtórnego jest jego wielkość. Metraż nowego lokum może mieć znaczenie zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, które potrzebują własnych pokoi, ale też dla osób ceniących komfort mieszkania dużej przestrzeni. Szczegóły w artykule poniżej.

Czy warto kupić większe mieszkanie?

Kupno dużego mieszkania może być intersującą opcją, ale niestety, nie każdy może z niej skorzystać ze względu na brak środków finansowych. Co prawda na rynku nieruchomości nie brak dziś atrakcyjnych dużych mieszkań na sprzedaż usytuowanych w ciekawych lokalizacjach, Klienci najchętniej wybierają – co potwierdza przedstawiciel uznanego dewelopera, firmy Samson Dom, mieszkania mniejsze, 2-, 3-pokojowe, o metrażu 40-55 mkw. Warto też pamiętać o tym, jeśli chcielibyśmy potraktować zakup mieszkania jako inwestycję, że mniejsze mieszkanie będzie łatwiej wynająć czy sprzedać, gdyby była taka potrzeba. W idealnym mieszkaniu każdy z domowników będzie miał swoją własną przestrzeń: w przypadku dzieci w wieku szkolnym będzie to miejsce do odrabiania lekcji, w przypadku dorosłych: miejsce do pracy i wypoczynku. Przy wyborze metrażu mieszkania warto wziąć pod uwagę nie tylko obecną liczbę członków rodziny, ale też tych, którzy mogą się dopiero pojawić. Dodatkowej przestrzeni będą też potrzebować zwierzaki, gdyby danej rodzinie przyszła do głowy adopcja czworonoga.

Rozkład pomieszczeń

Mówiąc o optymalnym metrażu mieszkania, nie sposób nie wspomnieć o rozkładzie pomieszczeń. Nawet mieszkanie o optymalnym metrażu nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie funkcjonalne. Zdaniem specjalistów lepiej sprawdzają się mieszkania na planie kwadratu, te usytuowane na planie prostokąta są mniej praktyczne ze względu na wąski i niepraktyczny korytarz. Oczywiście, w zależności od tego, czy użytkownikiem nowego mieszkania jest jedna osoba, czy też cała rodzina – inne będą preferencje co do rozkładu pomieszczeń.

A co z balkonem?

Mówiąc o metrażu mieszkania, warto też wspomnieć o takich dodatkach jak balkon, który może nie tylko być miejscem wypoczynku, ale też służyć choćby do suszenia prania. Można go też zaaranżować w ciekawy sposób, wstawiając mały stolik i krzesła. Dobrym pomysłem będą również kwiaty na balkonie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyjścia na balkon z salonu. Ważnymi dodatkami są też: piwnica oraz własny garaż. W piwnicy można wygodnie zgromadzić te rzeczy, na które nie ma miejsca w mieszkaniu.

Regulamin korzystania z serwisu